Jindřich Šídlo analyzuje: Zemanova zdánlivá síla vždy závisí na síle jeho soupeřů

04.09.2015 11:28

Redaktor Jindřich Šídlo se v dnešních Hospodářských novinách zamýšlí nad poločasem prezidentství Miloše Zemana. „Svým voličům přinesl jasné poselství: Po letech přehlížení je čas, abychom zase společně vyhráli. A jeho voliči mu rozumějí. Zatím,“ uvedl.

Jindřich Šídlo analyzuje: Zemanova zdánlivá síla vždy závisí na síle jeho soupeřů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Šídlo úvodem svého hodnocení zkritizoval pondělní tiskovou konferenci, která měla být původně neomezeně dlouhá. Nakonec prezident po dvaceti minutách otázek s odpovídáním skončil. „Až do vyčerpání otázek se ukázalo jako ‚až do vyčerpání vzduchu a prezidenta v jedné místnosti‘,“ poznamenává Šídlo s tím, že odpovědět v tomto podání znamená „vyslechnout si otázku a odpovědět na úplně jinou“.

„Reakce publika se dala odhadnout dopředu. Zemanovi odpůrci zuřili, jako by je snad po posledních 30 měsících, v nichž svůj odpor k prezidentovi sdíleli na sociálních sítích tisíckrát, mohlo ještě něco překvapit. Příznivci pochopili prezidentův vzkaz také správně: nebál se sám postavit nepřátelskému davu a zvítězil,“ uvedl Šídlo. 

Šídlo zároveň poukazuje na to, že Zemanova zdánlivá síla vždycky závisí na síle jeho soupeřů. To zmiňuje v souvislosti s tím, že Zemanovi kritici dokážou hodiny argumentovat, v čem prezident selhává, ale nakonec z nich nevypadne nic inspirativního, jak jeho večírek v roce 2018 ukončit. Nyní podle Šídla sbírá Zeman síly ke svému poslednímu velkému zápasu. „Má vcelku slušné šance. Když si jeho soupeři přejí silného Zemana, budou ho mít,“ uvedl.

„Zemanova práce s voliči je stále stejně pozoruhodná jako kdysi. Když ještě slovo ‚levice‘ znělo hodně podezřele, dokázal přitáhnout k sociální demokracii třetinu voličů – a to v časech, kdy k celostátním volbám nechodilo v průměru 60 procent jako dnes, ale celé tři čtvrtiny. Společnost se od té doby proměnila, ale Zeman nikoliv. A stále mu to vychází, protože svou voličskou koalici dokáže průběžně doplňovat,“ podotýká Šídlo s tím, že stačí zmínit zvýšení minimální mzdy, varování před nebezpečným světem či projevit starost o problémy „obyčejných lidí“. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

16:48 Pirátka Krausová napsala nevídaný mail o své kolegyni, který se neměl dostat mezi lidi: „Ať si políbí p*del, zas*aná pí*a…“

„Já s tímhle končím, ve straně plné kreténů, kteří mají větší slovo, než normální lidi, pracovat neb…