Jindřich Šídlo, zamlčení mrtví, prý prasárna. Možná mu budou nadávat, ale zvolili ho poslanci: Váš veřejnoprávní radní promlouvá

13.09.2018 4:44

NEWSROOM TOMÁŠE KŇOURKA Vražda mladé studentky nelegálním imigrantem se pro jednoho novináře jeví jako banální mord. Když je třeba zachránit kůži Petru Fischerovi, šéfredaktorovi Českého rozhlasu Vltava, odvysílá Česká televize reportáž, v níž zazní pouze hlasy jeho kamarádů. Pořad Newsroom ČT24 se sice specializuje na mediální scénu, ale o flastrech udělených Radou pro rozhlasové a televizní vysílání informuje jen tehdy, pokud se to týká těch špatných médií. To je výběr postřehů člena Rady Českého rozhlasu Tomáše Kňourka k dění na domácí mediální scéně.

Jindřich Šídlo, zamlčení mrtví, prý prasárna. Možná mu budou nadávat, ale zvolili ho poslanci: Váš veřejnoprávní radní promlouvá
Foto: Archiv TK
Popisek: Tomáš Kňourek, člen Rady Českého rozhlasu

Někteří, a je jich stále méně, jim říkají „hlídací psi demokracie“. Kde jsou ty časy, kdy žurnalisté informovali, nikoli vymývali mozky, popisovali realitu, nikoli ji zatajovali, kdy se měřilo stejným metrem a novináři jako první upozorňovali na nepravosti tohoto světa, především pak na zabíjení bezbranných. Dnes jsou to až na výjimky mopslíci panáčkující před svým páníčkem. Za pár sucharů či buřtíka udělají cokoli. Nevnímají realitu, selektují, ohýbají, bagatelizují, manipulují. Stali se spoluviníky, mají krev na klávesnicích.

Anketa

Měl by Andrej Babiš oficiálně vystoupit proti pokračování sankčního řízení EU vůči Maďarsku?

98%
2%
hlasovalo: 21288 lidí

K tomuto úvodu mě inspirovalo nejen mediální, ale i politické hrobové ticho kolem nynější genocidy Húsiů v Jemenu. Že o ní nevíte? No není divu. Až na drobné výjimky jsou v éteru zatajovány v podstatě každodenní letecké bombové útoky na autobusy s dětmi, společenské akce, nemocnice, a dokonce i rybářské lodě na širém moři. Zatímco oběti v syrské občanské válce se diskutují zleva zprava, Česká televize zve do studia ty správné odborníky, o tisících civilních obětí v Jemenu, o saúdské blokádě v dodávkách potravin a dalších základních komodit milionům trpících lidí se mlčí. Říká se tomu mediální blackout.

Spřátelení vrahouni ze Saúdské Arábie nevadí

Vysvětlení je jednoduché. Za prvé je tato genocida z pohledu mainstreamu správná, protože ji provádějí naši „spojenci“ a hlavně se k ní unisono mlčí. Každý den se nám připomíná holocaust, ale toto programové zabíjení nikdo nevidí? Jde o naprosto odporný selektivní výklad lidských práv, které leckteří používají jako beranidlo pro prosazování svých podlých zájmů. Jedno mrtvé jemenské dítě z viny Saúdské Arábie a jejích spřátelených vrahounů se jednoduše nerovná jednomu mrtvému syrskému z viny prezidenta Asada či Rusů. Rakety na Rijád nikde, mise v Afghánistánu proti Tálibánu je O.K., mise proti teroristům vraždícím děti tak nějak chybí. Lidská práva v pojetí hlavní stoky mají různé odstíny podle toho, komu zrovna lezeme do zadnice. Sláva pokrytectví.

Za druhé události, o kterých nepíše svatá neoliberální trojice Reuters, New York Times a Washington Post, se pro naše médiusy nestaly. Přitom na blízkovýchodních zpravodajských serverech je informací o dění v regionu spousty, stačí základní znalost angličtiny. Chce to jen návrat k tradiční novinařině, jejímž výsledkem je objektivní, pestré a nemanipulativní zpravodajství. Lenost, autocenzura, či záměr? Stále více se obávám, že to poslední.

Dívčinu vraždu z rukou migranta nazval banálním mordem

Jen zdánlivě s tímto tématem nesouvisí několik dnů starý článek z pera redaktora serveru iDNES.cz Adama Hájka. Pojednával o vraždě mladé studentky z Iowy, kterou unesl a následně usmrtil nelegální imigrant z Mexika. V textu použil neskutečnou větu „zdánlivě banální mord má výbušný přesah“. Toto spojení, po ohlasech rozzuřených čtenářů později upravené na „zdánlivě běžný mord...“, ilustruje přístup současných pisálků – a v tomto případě i editora – k lidskému životu. Líbil by se panu Hájkovi stejný příměr, kdyby šlo o někoho z jeho blízkých? Použil by ho i v případě, že by bílý muž zabil černocha? Bude brzy banální i atomový výbuch? Asi ano. Když se o něm nebude psát tak, jako o genocidě Húsiů.

V našem NEWSROOMu se pravidelně věnujeme i obsahu podobně nazvaného pořadu v České televizi. Není divu, protože „materiálu“ ke komentování v něm bývá vždy habaděj, výjimkou nebylo ani jeho poslední vydání. V něm se redaktoři zabývali například „kauzou“ vysílání vulgarit na stanici Českého rozhlasu Vltava v sobotních dopoledních hodinách. Problém řešila Rada Českého rozhlasu a už ho uzavřela přijatým usnesením. Zajímavé je, že nejen v mediálním, ale i politickém éteru se v posledních dnech zmíněná záležitost objevuje stále více, než tomu bylo na začátku srpna. Přitom řada zúčastněných tvrdí, že je to „kravina, nad kterou by se mělo mávnout rukou“.

Nezávislý Šídlo je na výplatní listině starosty Čižinského

Vysvětlení, proč tomu tak je, nám přinesl právě televizní Newsroom. Z něj vyplynulo, že šéfredaktor Vltavy Petr Fischer má smlouvu s Českým rozhlasem pouze do konce letošního roku. Tomu odpovídala i daná reportáž, kde se to hemžilo jeho kamarády, bývalými kolegy z nejrůznějších redakcí. Pak ale nikoho nemůže překvapit, že redaktoři Newsroomu ČT24 v reportáži citovali novináře Martina Fendrycha z Aktuálně.cz, Petra Honzejka z Hospodářských novin a Filipa Rožánka z časopisu Marketing a media. Všichni tři totiž patří – pan Rožánek ještě před několika měsíci – do stáje ostravsko-karvinského filantropa Zdeňka Bakaly, toho času na útěku. A jsme doma. Takže nejde tak ani o obsah vysílání, ale o záchranu kamaráda, se kterým se moc dobře znají. Ve svém pondělním „satirickém“ pořadu přispěchal na pomoc dokonce i nedávný člen této gaunerjugend, nezávislý Jindřich Šídlo. Pro zajímavost, ten je podle serveru borovan.cz prostřednictvím článků do radničních novin na výplatní pásce starosty Prahy 7 Jana Čižinského, kandidáta na pražského primátora. Řekl jasně a rázně: „Budeme za Petra Fischera bojovat“. Můžeme se opět těšit na petice, výzvy a všechen ten kulturně-mediální cirkus. Zajímalo by mě, jestli přijdou na pomoc i ostatním lidem, kterým na konci letošního roku končí smlouva. Kolik jich asi bude? Statisíce?

Manipulace ČT vzorem pro vymývače mozků z Člověka v tísni

Ale vraťme se k obsahu vysílání a práci redaktorů Kavčích hor. Na konkrétním příkladu si ukážeme dokonalou manipulaci v posledním vydání Newsroomu ČT24. Možná by ji jako mustr mohla při svých mediálně-výchovných přednáškách ve školách používat eskadra vymývačů mozků dětí a mládeže z miliardářské neziskovky Člověk v tísni. Moc tomu nevěřím.

V již zmíněné reportáži i v souvislosti s obhajobou šéfredaktora Vltavy Petra Fischera zaznělo, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání shodila problém vulgarit ze stolu. „Hurá, vše je v cajku,“ jásají nejen televizáci. Prasárnou ale je, že tak nějak opomněli informovat o pár dnů starém rozhodnutí RRTV, které v analogické záležitosti konstatuje porušení zákona. Opět jde o Vltavu, opět o oplzlosti v nevhodném čase. Tady je jeho znění:

Česká televize vybírá jen taková rozhodnutí RRTV, co se jí hodí

Rada v rámci své působnosti dané ustanovením § 5 písm. a) a f) a § 59 odst. 1–3 zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů (dále jen zákon č. 231/2001 Sb.), v platném znění, upozorňuje provozovatele ČESKÝ ROZHLAS, IČ 45245053, sídlem Vinohradská 1409/12, Praha 2, PSČ 120 00, na porušení ustanovení § 32 odst. 1 písm. j) zákona č. 231/2001 Sb., kterého se dopustil tím, že dne 5. srpna 2018 od 13:00:19 na programu Český rozhlas 3 - Vltava odvysílal pořad Vitajte v dúhovej krajine: Príbehy z Juhoafrickej republiky, který obsahoval citace z knihy Kabelo ‚Sello' Duikera (držitel několika literárních cen, pozn. autora), popisující sexuální akt mezi dvanáctiletým prostitutem a jeho zákazníkem, čímž porušil povinnost nezařazovat v době od 06:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. Rada stanovila lhůtu k nápravě 7 dnů od doručení upozornění.

Pořad Newsroom ČT24 se specializuje na mediální scénu. Když RRTV udělí flastr „těm špatným“ jako třeba TV Barrandov či TV Prima, šup s tím s radostí na obrazovku. Tady to bylo jinak. Proč? Pokud jsou redaktoři Newsroomu ČT24 kvalitní, měli rozhodnutí RRTV, které s problematikou vulgarit úzce souvisí, zmínit. Neučinili tak, tudíž v tom byl záměr. Nebo jsou to redaktoři nekvalitní. A pak nechápu, co tam vlastně pohledávají. Třetí možnost neexistuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

18:52 Opilci. Hřebejk vyjel na neočkované a zklidnili ho

Populární filmař Jan Hřebejk ťal do odmítačů očkování. Přišel vskutku s originálními příměry. Prý je…