Jiří Dienstbier: Potřebujeme ročně až 30 tisíc imigrantů. Bez cizinců by zkolabovalo naše hospodářství

14.12.2015 7:21

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) se kvůli svým názorům na uprchlickou krizi propadá v žebříčcích popularity politiků, v internetových diskuzích si vysloužil přezdívku „král dobroserů“ a řadu názorových oponentů má i ve vlastní straně. Svůj názor na uprchlíky ale měnit nehodlá a i nadále se staví proti vyvolávání strachu a nenávisti ve společnosti. Proto je i hodně kritický k prezidentu Zemanovi, který se dle jeho názoru chová jako pravicový extremista.

Jiří Dienstbier: Potřebujeme ročně až 30 tisíc imigrantů. Bez cizinců by zkolabovalo naše hospodářství
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier
reklama

Anketa

Který z českých politiků vás v roce 2015 potěšil?

69%
1%
1%
1%
11%
0%
2%
hlasovalo: 14404 lidí

„V České republice žádná migrační krize není, je to vnitřní krize společnosti. Strach z něčeho, co dosud ani zdaleka nenastalo, a je zřejmé, že ani nenastane. Proto je třeba situaci spíše zklidňovat, vést debatu věcně. Zhroutí se snad naše desetimilionová společnost s několika desetitisíci příchozími, když víme, že jsme za jugoslávských válek byli schopni přijmout kolem sta tisíc lidí? Z toho desítky tisíc muslimů z Bosny? V zásadě to lidi ani nezaznamenali,“ říká ministr pro lidská práva.

Neznamená to však, že by si nemyslel, že k nám nebudou přicházet žádní cizinci. Je ale přesvědčen, že k nám nebudou přicházet v takovém rozsahu, který bychom nedokázali zvládnout. I proto se dle jeho názoru není třeba obávat budoucnosti. „Naopak je třeba zmínit i demografické studie, které hovoří o tom, že budeme potřebovat ročně dvacet až třicet tisíc migrantů, abychom vyrovnali úbytek obyvatelstva. Už dnes je tady více než čtyři sta tisíc cizinců, vesměs ekonomických migrantů. Kdybychom je všechny vyhnali, tak pravděpodobně zkolabuje naše ekonomika,“ upozorňuje Dienstbier.

Prezident Miloš Zeman i ministr financí Andrej Babiš (ANO), kteří tvrdí, že pro tuzemské poměry jsou použitelní Slované, nikoliv příchozí z islámských zemí či Afriky, se dle sociálně demokratického ministra dopouští stereotypizace věci. „Když k tomu budeme takto přistupovat, tak to bude malér. Není nic horšího, než když se lidé z jiné kultury zaženou do ghetta. To pak opravdu může znamenat bezpečnostní riziko,“ varuje Dienstbier s tím, že nemá důvod se domnívat, že by migranti nechtěli pracovat a že pro ně práce není.

Ministr v této souvislosti poukazuje na Hospodářskou komoru, která mluví o několika tisících volných míst. Také podnikatelé prý poptávají sto tisíc volných míst, o něž nemají zájem nezaměstnaní.

V rozhovoru pro časopis Týden odpovídal Dienstbier i na otázku, zda by podpořil prezidenta Zemana v prezidentském klání, pokud by se ho ČSSD rozhodla v jeho snaze o opakování mandátu podpořit. „Já osobně Miloše Zemana v žádném případě nepodpořím!“ vypálil ministr pro lidská práva. Miloše Zemana by nepodpořil do jakékoliv veřejné funkce a navrch si myslí, že by nebylo dobře, aby to udělala ČSSD.

„Považoval bych za fatální chybu podpořit někoho, kdo se doopravdy chová jako pravicový extremista. Kdo zneužívá strachu ve společnosti, aby předstíral, že je to on, kdo ji ochrání. A kdo se spojuje s lidmi, kterým by ve slušné společnosti nikdo nepodal ruku,“ míní Dienstbier. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…