Jiří Dienstbier nabízí ČSSD cestu z krize: Třeba se spojit s neziskovým sektorem

10.10.2021 18:55 | Ze sítí

Někdejšího senátora za ČSSD Jiřího Dienstbiera nikterak nepřekvapilo, že ČSSD dopadla ve volbách tak bídně, že vypadla ze Sněmovny. Podle Dienstbiera vedení Jana Hamáčka vytlačilo svou vlastní stranu z Evropského parlamentu, ze Senátu, z řady krajů a teď bohužel i ze Sněmovny. A napravit tento katastrofální stav nebude podle Dienstbiera nijak snadné. Ale půjde to. Dienstbier už vidí cestu ven.

Jiří Dienstbier nabízí ČSSD cestu z krize: Třeba se spojit s neziskovým sektorem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier, který prohrál poslední senátorský souboj na Kladně s pirátskou senátorkou Adélou Šípovou, se tvrdě obul do své ČSSD.

„Je smutné, že v Poslanecké sněmovně nebude zastoupena demokratická levice. Není to bohužel nijak překvapivé. Vedení ČSSD v čele s Janem Hamáčkem nedůstojnou účastí v Babišově vládě za každou cenu postupně zlikvidovalo zastoupení v Evropském parlamentu, vymazalo senátorský klub, zdecimovalo zastoupení v krajských zastupitelstvech a nakonec i ukončilo účast sociální demokracie ve Sněmovně. K výsledku přispěl i nesmyslný konzervativní a národovecký obrat ČSSD a oživování zdiskreditovaných postav nedávné stranické historie,“ rýpl si do některých svých spolustraníků, aniž je ale přímo jmenoval.

Obratem však na sociální síti Facebook nabídl cestu, jak z krize ven. ČSSD podle jeho názoru musí vytvořit širší koalici progresivních demokratických sil od středu doleva a do tohoto projektu zapojit i osobnosti z neziskového sektoru.

„Obnovit důvěru v dalších letech bude pěkná fuška. Bude nutné vytvořit co nejširší progresivní demokratickou koalici od středu do leva včetně spolupráce s lidmi z neziskového sektoru, kteří reprezentují nosná témata moderní levice. Prostor ke střetu o důstojné životní podmínky pro každého, ať už patří k jakékoliv společenské skupině, většině, menšině, bude vzhledem k rodící se pravicové vládě bohužel až příliš velký. Začít je třeba hned,“ zdůraznil Dienstbier.

Jiří Dienstbier o budoucnosti ČSSD

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

10:44 Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

Mnozí čeští politici zaujímají odmítavý postoj k úmyslu rodící se vlády budoucího německého kancléře…