Jiří Dolejš na ČT kritizoval spolustraníky kvůli Koněvovi. Petříček mu vadí, ale proto, že je málo aktivní v EU

18.05.2020 22:50 | Zprávy

„Ministr Petříček devalvoval Česko na kolonii Spojených států,“ postavila se KSČM za předsedu Vojtěcha Filipa v kritice šéfa české diplomacie. Spor se rozhořel poté, co na začátku dubna zamířila socha sovětského maršála Koněva z Prahy 6 do depozitáře. Zaznívají slova o zrádcích, o fašistech, ale i o politickém a morálním selhání. „Šťastnější by bylo, kdybychom ubrali na verbální expresi a argumentovali věcněji. Ministr Petříček je problematický od samého začátku,“ sdělil svůj pohled na situaci poslanec a člen sněmovního rozpočtového výboru Jiří Dolejš (KSČM).

Jiří Dolejš na ČT kritizoval spolustraníky kvůli Koněvovi. Petříček mu vadí, ale proto, že je málo aktivní v EU
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jiří Dolejš

Poslanec Dolejš byl zastupitelem za Prahu 6 v letech 2014 až 2018 a jako rodák z Bubenče, kde socha Koněva ještě před nedávnem stála, nechápe, že začala někoho iritovat po tolika letech. „Nikomu nevadila ani před rokem 89, ani po něm. Proč vůbec tento spor vznikl? Podobných soch v Praze stojí mnoho, a taková válka o ně rozhodně není. Ničení soch je anachronismus, měly by zůstat na svých místech,“ sdělil svůj názor ohledně kontroverzního pomníku.

Jedinou sochu, kterou poslanec nepostrádá, je socha Stalina, kterou komunisti odstřelili na pražské Letné v listopadu 1962. „Musíme si uvědomit, že sochy padaly. Ne vždy to bylo šťastně, ale socha Stalina nechyběla ani pravici, ani levici, jistě ani nikomu z komunistů,“ myslí si poslanec. Podle něj byl maršál Koněv sice historicky rozporuplná osobnost, avšak pokud byla jeho socha „zarámována“ do konce války a do vzkazu osvobození, je to velký problém. „Odstranění pomníku Koněva bude čteno různě,“ podotkl.

Mělo být politickým kompromisem, když radnice Prahy 6 nechala v minulém volebním období k pomníku instalovat cedule, které popisovaly, co vše Koněv dělal. Přesto to ale situaci neuklidnilo, jak původně starosta Ondřej Koláč (TOP 09) sliboval. „Situace začala být velmi dramatická, když starosta Kolář stejně v novém volebním období dopustil demontáž sochy. To bylo krajně necitlivé,“ kroutil hlavou nad tím, že se nezeptal ani na názor občanů Bubenče.

V prohlášení vedení KSČM k odstranění sochy Koněva stojí, že „vedení městské části Prahy 6 sympatizuje s nacisty“. „Nechci říct, že je to vyjádření přehnané. Sympatie s nacisty ještě neznamená, že kritizují konkrétní osobnost jako je maršál Koněv,“ naznačil komunista Dolejš, že by se k tomuto vyjádření ne zcela přihlásil. „Lidé mají právo na názor, i na ten nesprávný,“ zmínil.

Sympatie s nacisty je podle jeho slov něco jiného: „Pokud někdo chodí na manifestace s nacistickými symboly, polemizuje s osvětimskými zločiny, či shazuje genocidu,“ dal za příklad. Dávat u Koněva nálepku – kdo se mnou nesouhlasí, je nacista – to podle Dolejše není zcela namístě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Dobrý den.

Čeho se bojíte víc? STAČILA nebo SPOLU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…