Jiří Dolejš na ČT kritizoval spolustraníky kvůli Koněvovi. Petříček mu vadí, ale proto, že je málo aktivní v EU

18.05.2020 22:50

„Ministr Petříček devalvoval Česko na kolonii Spojených států,“ postavila se KSČM za předsedu Vojtěcha Filipa v kritice šéfa české diplomacie. Spor se rozhořel poté, co na začátku dubna zamířila socha sovětského maršála Koněva z Prahy 6 do depozitáře. Zaznívají slova o zrádcích, o fašistech, ale i o politickém a morálním selhání. „Šťastnější by bylo, kdybychom ubrali na verbální expresi a argumentovali věcněji. Ministr Petříček je problematický od samého začátku,“ sdělil svůj pohled na situaci poslanec a člen sněmovního rozpočtového výboru Jiří Dolejš (KSČM).

Jiří Dolejš na ČT kritizoval spolustraníky kvůli Koněvovi. Petříček mu vadí, ale proto, že je málo aktivní v EU
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jiří Dolejš

Poslanec Dolejš byl zastupitelem za Prahu 6 v letech 2014 až 2018 a jako rodák z Bubenče, kde socha Koněva ještě před nedávnem stála, nechápe, že začala někoho iritovat po tolika letech. „Nikomu nevadila ani před rokem 89, ani po něm. Proč vůbec tento spor vznikl? Podobných soch v Praze stojí mnoho, a taková válka o ně rozhodně není. Ničení soch je anachronismus, měly by zůstat na svých místech,“ sdělil svůj názor ohledně kontroverzního pomníku.

Jedinou sochu, kterou poslanec nepostrádá, je socha Stalina, kterou komunisti odstřelili na pražské Letné v listopadu 1962. „Musíme si uvědomit, že sochy padaly. Ne vždy to bylo šťastně, ale socha Stalina nechyběla ani pravici, ani levici, jistě ani nikomu z komunistů,“ myslí si poslanec. Podle něj byl maršál Koněv sice historicky rozporuplná osobnost, avšak pokud byla jeho socha „zarámována“ do konce války a do vzkazu osvobození, je to velký problém. „Odstranění pomníku Koněva bude čteno různě,“ podotkl.

Mělo být politickým kompromisem, když radnice Prahy 6 nechala v minulém volebním období k pomníku instalovat cedule, které popisovaly, co vše Koněv dělal. Přesto to ale situaci neuklidnilo, jak původně starosta Ondřej Koláč (TOP 09) sliboval. „Situace začala být velmi dramatická, když starosta Kolář stejně v novém volebním období dopustil demontáž sochy. To bylo krajně necitlivé,“ kroutil hlavou nad tím, že se nezeptal ani na názor občanů Bubenče.

V prohlášení vedení KSČM k odstranění sochy Koněva stojí, že „vedení městské části Prahy 6 sympatizuje s nacisty“. „Nechci říct, že je to vyjádření přehnané. Sympatie s nacisty ještě neznamená, že kritizují konkrétní osobnost jako je maršál Koněv,“ naznačil komunista Dolejš, že by se k tomuto vyjádření ne zcela přihlásil. „Lidé mají právo na názor, i na ten nesprávný,“ zmínil.

Sympatie s nacisty je podle jeho slov něco jiného: „Pokud někdo chodí na manifestace s nacistickými symboly, polemizuje s osvětimskými zločiny, či shazuje genocidu,“ dal za příklad. Dávat u Koněva nálepku – kdo se mnou nesouhlasí, je nacista – to podle Dolejše není zcela namístě.

Na poznámku, že o nacistech v této souvislosti hovoří právě předseda jeho strany Filip, podotkl, že to jistě tak nemyslel. „Nemyslím si, že si myslí, že těch třicet lidí, kteří hlasovali na radnici Prahy 6 ohledně odstranění sochy, že jsou příznivci nacismu, to určitě nikoliv,“ je přesvědčen Dolejš.

Předseda KČSM však doslova uvedl, že nacismus je rodinná minulost starosty Koláře, který poté jeho slova označil za lživá. „Já nevím, jaké byly použity argumenty. Tlumočit hoaxy nebo spekulace není příliš šťastné!“ sdělil svůj názor Dolejš. „V tak nebezpečném kontextu je třeba mít v zásobě argumenty a fakta. Šťastnější by bylo, kdybychom ubrali na verbální expresi a argumentovali věcněji, co se týče samotné kauzy konce války a sporu o výklad dějin. A to s přihlédnutím k tomu, že v Rusku je konec války – skoro to vypadá – jako státní náboženství. Byl bych velmi opatrný před použitím takových podpásovek,“ doplnil poslanec.

To vše bychom měli respektovat a zároveň vyžadovat, aby i ruská strana respektovala nás, naši svobodu. „Pachut´z propagandistických válek musí nepochybně zůstat u spousty lidí. Tento spor přitahuje emoce, hysterii a příslušníky obskurních extremistických uskupení. Objevují se nefér výroky. Pokud se máme bavit normálně, tak bych v tomto polevil. Je na čase, aby se místo nadávek na sociálních sítích této věci zhostili diplomaté,“ řekl komunista Dolejš. Je třeba co nejdříve zklidnit tyto vztahy, aby pro nás nebyly toxické do buducnosti, jelikož klidné vztahy s Ruskou federací jsou naším národním zájmem.

„Kdybych měl občas konflikt s tím, co strana dělá, tak bych v ní nesměl být. Na věci lze mít různé názory, ale je pro mě zásadní držet kurz KSČM, neupadat do minulosti, do extrému typu nacionalismu a xenofobie, ale být moderní demokraticky socialisticky orientovanou stranou,“ odvětil na dotaz, zda nepřemýšlí s blížícím se sjezdem KSČM o tom, že by již nebyl členem této strany.

V prohlášení výkonného výboru KSČM také stojí, že šéf české diplomacie Tomáš Petříček devalvoval Česko na kolonii Spojených státu. V tomto Dolejš nespatřuje jistou hysterii? „Já už nejsem členem výkonného výboru, neznám tu atmosféru. Faktem ale je, že by Česko mělo hájit svou suverenitu a samostatnost. Nechceme být kolonií Spojených státu, ani gubernií Ruska, ani dalším spolkovým státem Německa,“ poznamenal politik.

Měl by český ministr zahraničí odstoupit ze své funkce, jak Vojtěch Filip navrhuje? „Ministr Petříček je na našem seznamu problematických ministrů od začátku, co tolerujeme tuto vládu. Jeho pohled na zahraniční politiku je odlišný. Skřípe to opakovaně. Nedivím se, že čas od času je připomenuto, že se nám Petříček nelíbí,“ uvedl a zmínil jednu ze zásadních výhrad k vládě a k ministru Petříčkovu, a sice, být aktivnější pokud jde o roli v Evropské unii.

Podpora menšinové vlády tím podle Dolejše ohrožena není, přituhovat ale prý bude v oblastech týkajících se řešení východiska ze současné krize. „To bude mít ekonomické a silné sociální souvislosti. Samotná příprava rozpočtu 2021 bude velmi napínavá,“ očekává komunista Dolejš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

21:46 Vrchol kampaně v Jihlavě: Koncert pro Vystrčila, koncert pro slušnost. Němcová dorazí s kyticí

Za pár dní se dosavadní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v Jihlavě utká bezesporu v jednom z nej…