Jiří Drahoš: Ano, přijali jsme peníze od Babiše

24.04.2017 7:27

Profesor Jiří Drahoš chce být prezidentem. Teď je ovšem teprve ve fázi, v níž formuluje strategii pro prezidentské volby. Prozradil, o podporu kterých politických stran by stál, který výrok Miloše Zemana ho šokoval a jak se dívá na migrační krizi.

Jiří Drahoš: Ano, přijali jsme peníze od Babiše
Foto: jiridrahos.cz
Popisek: Jiří Drahoš

V rozhovoru pro MF Dnes Drahoš prozrazuje, že se již nějaký čas zná s Andrejem Babišem (ANO). Jako předseda Akademie věd ČR ostatně jednal s celou řadou politiků, včetně ministra Babiše. Jako předseda České společnosti chemického inženýrství se prý dostal s Babišem také do kontaktu a od jeho firem získal nějaké peníze. Stejně jako od jiných sponzorů.

Svou největší slabinu vidí jinde. Mimo akademický svět není Drahoš příliš znám a sám ví, že to musí změnit. Věří v úspěch své kontaktní kampaně, které chce dát maximum času, namísto toho, aby se vyčerpával ve sporech s prezidentem Zemanem. Hodlá vyrazit především na venkov, což naznačil už tím, že svou prezidentskou kandidaturu ohlásil ve svém rodném Jablunkově.

Rozhodně nejsem favorit. Jednoznačným favoritem je Miloš Zeman. Nevím, v čem mohu nebo nemusím připomínat Jana Fischera. Loni jsem v nějakém rozhovoru s ním četl, že se příliš vyčerpal polemikami se Zemanem. Pan prezident už oznámil, že nebude polemizovat s žádným kandidátem, takže se nemám čím unavit, pochvaluje si profesor.  

Přesto se vůči Zemanovi vymezil. „Za dodnes neuvěřitelný výrok považuji to, že se náš prezident jezdí do Číny učit, jak stabilizovat společnost, kroutí hlavou.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Současně hodlá jednat se sponzory, v tuto chvíli má prý na transparentním účtu asi milion korun. Zajímavé je, že zatímco o sponzory stojí, o podporu politických stran ne. Ty prý budou mít dost starostí samy se sebou v parlamentních volbách a se sestavováním vlády. „Myslím, že se docela slušně vyčerpají při parlamentních volbách. Ale stranickou podporu nechci, zdůrazňuje. Odmítá ovšem prozradit, kterou z parlamentních stran volí, když příjde čas vyrazit hlasovat. Volba je tajná, takže si to chce nechat pro sebe. „Každé volby zvažuji, koho volit. Nejsem volič jedné strany, prozrazuje.

Stranou jeho pozornosti ovšem nezůstala ani migrační krize. „Jsem přesvědčen, že  té vlně lidí, která se k nám dopravuje přes Libyi, lze zabránit posílením ostrahy evropských hranic. Řada lidí v Africe má pro migraci skutečně ekonomický důvod – chudobu či sucho. V našem zájmu je, aby zůstali na místě a my jim v tom pomohli, říká. Podle jeho názoru musíme část svého blahobytu obětovat. Sám prý také přispívá na charitu – od Centra Paraple přes Člověka v tísni až po Lékaře bez hranic.

Nakonec prozradil, že se mu se dostává podpory v prvé řadě od manželky. „S manželkou jsme se o tom bavili hodně dlouho, je to klíčový člověk mého života. Nakonec řekla, že mě podpoří a půjde do toho se mnou. Ale nebylo to jednoduché, to přiznávám.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

10:15 „Luxusní stěrka klausovského trolla Jakla v přímém přenosu.“ Tato hláška po pořadu ČT rozpoutala regulérní válku na internetu. Podívejte se sami

Divokou debatu na sociálních sítích rozpoutal čtvrteční díl pořadu Události, komentáře v České telev…