Jiří Drahoš se prý dostal před Zemana! Ptali jsme se...

22.06.2017 8:12

ANKETA Stává se favoritem prezidentských voleb Jiří Drahoš, jak naznačují trendy sázkových kanceláří? Politici v anketě ParlamentníchListů.cz si to nemyslí. Výjimkou je místopředseda STAN Vít Rakušan. „Pro mě je favoritem profesor Drahoš, a to už dlouho.“ Ale i člen Starostů, senátor Michal Canov, si myslí něco jiného. „Pokud bude kandidovat, bude prezidentem Kubera. Jinak Zeman.“ Toho favorizují i další. Třeba Marek Černoch. „Myslím, že je stále v čele Miloš Zeman. Trendy sázkových kanceláří nejsou názorem veřejnosti a často reagují na mediální obraz, který je ale snadno manipulovatelný. O tom, kdo je prezident, rozhodují občané, nikoliv sázkové kanceláře,“ uvedl.

Jiří Drahoš se prý dostal před Zemana! Ptali jsme se...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Profesor Jiří Drahoš
reklama

V poslední době sázkové kanceláře hlásí trend, že sázkaři více sázejí jako vítěze prezidentských voleb na Jiřího Drahoše než na Miloše Zemana, u Tipsportu v sázce, kdo bude vítězem prezidentských voleb, už Drahoš dokonce vede. 21. června měl nejnižší kurz 2, kdežto Miloš Zeman 2,3. Úplně stejné jsou kurzy u Chance. Ve  Fortuně jen těsně vede současný prezident s kurzem 2,2; Jiří Drahoš ho má o desetinku vyšší. U všech jmenovaných sázkových kanceláří je třetí Michal Horáček s kurzem 5, respektive 5,1. Ostatní jsou daleko za nimi. ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, kdo je v tuto chvíli favoritem prezidentských voleb pro ně.

Předčasná otázka. Rozhodne měsíc před volbami

„U věcí, které jsou proměnlivé, zásadně žádný svůj tip ani stanovisko nedávám, abych, když se za měsíc, za dva, za půl roku změní situace, nemusel vysvětlovat a hledat argumenty, proč jsem se zmýlil. Nejdůležitější bude měsíc před prezidentskými volbami,“ domníval se pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO). Do té doby se podle něj může stát milion věcí, které to ovlivní. „Může přijít další kandidát, záleží, jak dopadnou sněmovní volby, jestli se ještě něco neodehraje v politice na české či mezinárodní úrovni. Neznámých je tu spousta. Stejně jako v ekonomice mě negativně fascinuje, jak může dnes někdo říci, jaký bude na Vánoce kurz eura ke koruně. Když se pak jejich předpověď nenaplní, hledají analytici zdůvodnění, proč se to vyvinulo jinak. Touhle cestou se vydat nechci,“ konstatoval.

Podobně smýšlí i poslankyně hnutí ANO Jana Pastuchová. „Favorizovat jakéhokoliv kandidáta na prezidenta je podle mého názoru v tuto chvíli předčasné,“ zmínila.

Její kolega Bohuslav Chalupa napsal svůj tip stručně a jasně: „Pan Miloš Zeman.“

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • kanidát do Senátu ve volebním obvodě č.60 Brno-město
  • kontrolní výbor

„Pro mě osobně je favoritem profesor Drahoš. Už dlouhý čas,“ prozradil Vít Rakušan, první místopředseda Starostů a nezávislých.

S ním souhlasil senátor Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL): „To dá rozum, že Jiří Drahoš.“

Jiné mínění má senátor zvolený za Starosty Michael Canov. „Pokud bude kandidovat – a pozastaví členství v ODS – bude prezidentem Kubera. Jinak Zeman,“ uvedl.

„Nevím, nesleduji. Nás debata teprve čeká,“ konstatoval poslanec ČSSD Lukáš Pleticha.

Ve stejném poslaneckém klubu sedí Jiří Koskuba, i když nedávno z ČSSD vystoupil. „Jak vidno, sázkové kanceláře určují své kurzy stejně spolehlivě jako meteorologové dlouhodobější předpovědi počasí. Obojí nestojí vůbec za nic. Ani za komentář,“ objasnil.

Svého favorita má bývalý místopředseda vlády i senátu Zdeněk Škromach. „Je jím ten, o kterém se zatím nemluví. Miloš Zeman,“ sdělil.

Stručný byl komunistický poslanec Karel Šidlo. „Zeman,“ sdělil svůj tip na vítěze prezidentských voleb.

Ing. Karel Šidlo

  • KSČM
  • Vyšetřovací komise pro vyšetření závažných pochybení, která se stala při přípravě a realizaci stavby dálnice D47

Více prozradil další poslanec za KSČM, Stanislav Mackovík. „Voliči stále hledají a hledají. Každá nová tvář jim připadá jako zázrak. Bez ohledu na to, co říká a k čemu se hlásí,“ vypozoroval. Skutečným favoritem je podle jeho názoru ten, komu dá volič nejvíc hlasů ve volbách. „Nikoliv sázkař nebo účelově kladně medializovaná figurka, která vzejde z pochybného průzkumu. Podle mého není současný prezident Zeman mimo hru. Nic není tak, jak to vypadá,“ upozorňuje.

Před předčasnými soudy varuje též europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). „Myslím, že času je ještě dost a dost. Britská premiérka Mayová se také zálibně dívala na preference a nyní bojuje o svou politickou existenci,“ konstatovala.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

„Pokud nenastoupí nějaký černý kůň voleb, predikuji těsný a vyrovnaný souboj Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Přál bych si v takovém případě vítězství prvně jmenovaného,“ prozradil Ondřej Konečný (Svobodní).

„Myslím, že je stále v čele Miloš Zeman. Trendy sázkových kanceláří nejsou názorem veřejnosti a často reagují na mediální obraz, který je ale snadno manipulovatelný. O tom, kdo je prezident, rozhodují občané, nikoliv sázkové kanceláře,“ je přesvědčen donedávna předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch, který však z hnutí před pár dny vystoupil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…