Jiří Mádl v těch penězích mohl plavat: Po sedmi milionech, které jsme objevili, přišlo dalších 6.023.504 korun dotací na jeho filmy. Opět i díky Babišovi

07.06.2019 4:40

Jak už ParlamentníListy.cz informovaly ve čtvrtek, snímek režiséra Jiřího Mádla Na střeše obdržel od Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie dotaci sedm milionů korun. Původně tvůrci prosili o 7,5 milionu korun, rozhodující komise částku jen o něco málo ponížila. To ale není vše.

Jiří Mádl v těch penězích mohl plavat: Po sedmi milionech, které jsme objevili, přišlo dalších 6.023.504 korun dotací na jeho filmy. Opět i díky Babišovi
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Hudebník Michael Kocáb a hercem Jiřím Mádlem
reklama

Anketa

Okrádá vás Andrej Babiš?

17%
hlasovalo: 28182 lidí
Naše redakce prošla většinu žádostí o podporu z tohoto státního fondu od roku 2013. Soustředili jsme se především na ty snímky, kde je Jiří Mádl, hlasitý kritik Andreje Babiše, podepsán buďto režijně anebo scénáristicky. Obě profese jsou pro výsledný počin nezbytné.

Dne 10. dubna 2014 měl premiéru film Pojedeme k moři. Scénář a režie byly v rukách Jiřího Mádla. Snímek, který byl mimochodem velmi úspěšný, získal celou řadu nominací: Český lev za nejlepší scénář, za nejlepší film a také za nejlepší režii. Poslední kategorie je tou nejoceňovanější.

Nebýt podpory resortu kultury a následně resortu financí, které od roku 2014 vedl Mádlem kritizovaný Andrej Babiš, by film možná vůbec nevznikl. Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie jej totiž zařadil až na poslední místo z těch filmů, které získaly "vyšší prostředky". Bodové hodnocení Rady fondu přitom skončilo na 71 procentech, což byl nejslabší výsledek z filmů, které si odnesly miliony. V případě režijního Mádlova debutu se jednalo o rovné dva miliony korun. Ty následně posvětil resort financí.

V témže roce byly vysokými částkami podpořeny také další filmy, o kterých ale široká veřejnost nemá téměř žádné povědomí. Oranžový pokoj dostal 3 miliony, Ani ve snu! hned pět milionů. Den štěstí, který doposud nespatřil světlo světa, dostal obdivuhodných 6 milionů korun.

Tím ale Mádlova práce neskončila. Jako (spolu)scénárista se totiž po filmu Pojedeme k moři podílel na komedii Celebrity s.r.o. Režisér Miloslav Šmídmajer do bijáku obsadil jak Mádla, tak i další mladé herce. Filipa Kaňkovského nebo Andreu Kerestešovou. Fond poslal na vznik Mádlova scénáře v roce 2015 více jak čtyři miliony korun. Přesně řečeno šlo o sumu 4.023.504 korun. Žádné terno ovšem nevzniklo a filmová databáze jej prostřednictvím recenzentů ohodnotila podprůměrnými čtyřiceti procenty.

Tři filmy, pod které je autorsky nebo režijně Jiří Mádl podepsán, vyšly Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie na více jak 13 milionů korun. Všechny prostředky, o kterých lze hovořit jako o dotacích, putují z Fondu směrem na Ministerstvo kultury a to si své závěry nechává posvětit financemi. V době, kdy sumy tekly nejen za Mádlem, ale i za dalšími filmovými odborníky, byl šéfem státní pokladny Andrej Babiš.

„Představte si, že by v Německu byl tajný agent, který po revoluci zbohatl díky kontaktům totalitního režimu, koupil si média, ovlivňoval je, pak byl i ministrem financí i premiérem, zničil tam pole a dělal si z lidí srandu," burcoval před několika dny herec Mádl na Václavském náměstí. Mířil samozřejmě na Andreje Babiše, díky němuž poslední roky mohl volně tvořit a filmovat.

U všech citovaných dotací vycházely ParlamentníListy.cz z výročních zpráv Státního fondu kinematografie

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální cenzura v ČT! Jan Kraus, jak ho neznáte: Špinavé zákulisí

8:44 Brutální cenzura v ČT! Jan Kraus, jak ho neznáte: Špinavé zákulisí

VZPOMÍNKY A PERLY Pět let jsem měl v České televizi opravdu svobodu, mohl jsem to dělat, jak jsem ch…