Jiří Pehe podporoval Clintonovou, ale rychle se vzpamatoval. Zde sepsal obsáhlé vysvětlení, proč vyhrál Trump

9. 11. 2016 22:17

Politolog Jiří Pehe poslal v komentáři pro Český rozhlas vzkaz Donaldu Trumpovi. Tento muž prý sice vyhrál volby, ale brzy narazí na meze, které správně klade americký politický systém prezidentovi do cesty. Trump je podle Jiřího Pehe sebestředný a velikášský, což se může negativně projevit v mezinárodní politice, ale politolog doufá, že ho americký demokratický systém zbrzdí i v této oblasti. Jinak by mohlo být hodně zle.

Jiří Pehe podporoval Clintonovou, ale rychle se vzpamatoval. Zde sepsal obsáhlé vysvětlení, proč vyhrál Trump
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Donald Trump prý nikdy nedokáže splnit všechno to, co slíbil. „Trump též poměrně rychle narazí na reálné možnosti uskutečnění svých slibů, které plnými hrstmi rozdával ve volební kampani.“

V globalizovaném světě prý Trump nedokáže vrátit často probíraná pracovní místa v tradičních průmyslových odvětvích, která z USA postupně zmizela. Trump taktéž zřejmě nedokáže donutit Mexiko, aby postavilo na vlastní náklady velkou hraniční zeď, která by zastavila ilegální migraci do USA. Nakonec prý Trump nedokáže zastavit ani trend tolerance k menšinám ve Spojených státech. Ve většině svých klíčových předvolebních slibů tedy Trump pohoří. Alespoň podle Jiřího Pehe.

Celý komentář naleznete zde

Na limity amerického politického systému Trump narazí i v zahraniční politice.

„Jeho představy byly značně mlhavé, přičemž se z nich vynořovala především záliba v silných, ne vždy demokratických vůdcích jiných zemí. Až se ale Trump plně seznámí se složitostmi americké bezpečnostní a zahraničněpolitické mašinérie, nejspíš rychle zjistí, že setrvačnost amerického systému je právě v těchto oblastech natolik velká, že zásadní změny nebudou možné. Největší riziko přitom v zahraniční politice souvisí s Trumpovou sebestředností a velikášstvím, které dokázal nakonec doma úspěšně prodat svým voličům jako rozhodnost a nekompromisnost vůči zaběhnutému systému. V zahraniční politice nejmocnější země světa ovšem žádné zkraty a nadřazování osobních ambicí celku ale nejsou příliš možné, protože by to mohlo vést ke globálnímu konfliktu,“ varoval politolog.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

10:44 Já taky chtěl sirotka, ale... Expertní rozhovor o Sýrii se ČT vymkl z ruky a šíří se Českem

V pátečním Interview ČT se k aféře syrských sirotků vyslovil arabista a orientalista Petr Pelikán. A…