Jiří Pehe vysvětlil události v Chemnitz: Postkomunistické země nejsou schopny civilizovaně debatovat. A ještě se tím budeme chlubit?

08.09.2018 12:19

Politolog Jiří Pehe zúčtoval s lidmi, kteří se vysmívají německé kancléřce Angele Merkelové za migrační krizi.

Jiří Pehe vysvětlil události v Chemnitz: Postkomunistické země nejsou schopny civilizovaně debatovat. A ještě se tím budeme chlubit?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe
reklama

Jiří Pehe si v komentáři pro Český rozhlas položil otázku, proč východ Evropy reaguje na migrační krizi tak negativně, zatímco západ Evropy se s ní vyrovnává. Komentář se objevil také na blogu serveru Aktuálně.cz. Politici jako Miloš Zeman nebo Andrej Babiš (ANO) se prýt teď Merkelové posmívají, že v Saské Kamenici (Chemnitz) nedaleko od našich hranic teď jen sklízí to, co zasela. Východ Evropy byl podle jejich názoru nepochybně opatrnější a tak tu teď podobné problémy nemá.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

A nabídl odpověď. Postkomunistické země včetně východní části Německa se podle politologa dodnes vyrovnávají s dědictvím komunistických autoritativních režimů. Lidé na východě, včetně Čechů, Moravanů a Slezanů, podle Peheho pociťují větší úzkost, protože nejsou ochotni rozlišovat mezi uprchlíky a ekonomickými migranty. „Nemá smysl si zastírat, že nám leckde a leckdy prostě chybí demokratická schopnost rozlišení, tolerance a civilizovaná debata o palčivých problémech," napsal nekompromisně Pehe.

Politolog pro to má pochopení. Prostě a krátce jsme se podle něj ještě nedokázali vyrovnat s autoritářským dědictvím předchozího režimu. Taková věc je prý vždy během na dlouho trať. Ale rozhodně není správné vydávat tuto naši zvýšenou úzkost za ctnost, díky které jsme lepší, než onen Západ prolezlý žadateli o azyl. „Ba je to tak trochu neomalenost,“ uzavřel Pehe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

14:50 Křeček řekl, jak to chodilo za Šabatové. A s čím asi zatočí

Nového ombudsmana Stanislava Křečka je stále plný mediální prostor. Interview s ním nabídl i server …