Jiří Zimola vystoupil v internetové televizi a o dění v ČSSD toho řekl opravdu dost. Nejen Hamáček by měl zpozornět

27.11.2018 17:51

Jiří Zimola se před pár týdny vzdal postu prvního místopředsedy ČSSD. Teď dorazil do internetové televize XTV.cz a moderátorovi Luboši Xaverovi Veselému toho prozradil hodně o situaci v ČSSD, zastal se Andreje Babiše, vychválil prezidenta Miloše Zemana a tvrdě se obul do svých stranických kolegů Miroslava Pocheho a Tomáše Petříčka.

Jiří Zimola vystoupil v internetové televizi a o dění v ČSSD toho řekl opravdu dost. Nejen Hamáček by měl zpozornět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola
reklama

V rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým Jiří Zimola prohlásil, že pro celou řadu lidí byl novou nadějnou osobností, která sociální demokraty znovu postaví na nohy. „Pro mnoho spolustraníků jsem představoval naději ČSSD, jak bychom se měli od toho dna odrazit, akorát jsem během následujících šesti měsíců pochopil, jak obrovské problémy a rozdíly tam mezi jednotlivými názorovými skupinami jsou,“ prozradil Zimola hned na úvod.

Pokoušel se zjednodušit práci v Lidovém domě, v sídle ČSSD, a důrazně se pokoušel prosadit i změnu stanov. Neúspěšně. „Kromě toho jsem se pokoušel o přeregistraci členské základny, protože si myslím, že tam je řada černých duší, za které možná dodnes někdo platí členské příspěvky, protože se mu to vyplatí z toho důvodu, že právě díky těmto příspěvkům může mít více delegátů na sjezdu,“ konstatoval host.

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28134 lidí
To však není jediný problém ČSSD. V dobách, kdy sociální demokracie vládla, se zavřela na ministerstva a nevěnovala se lidem, jak by bylo třeba. Ani spolustraníkům. Tak se stalo, že se ve straně uhnízdili šíbři, s nimiž Zimola odmítá spolupracovat. Problém je podle Zimoly v tom, že někteří sociální demokraté nevidí ve spolupráci se šíbry problém a chápou stranu jako nástroj k prosazování vlastních zájmů. „Bohužel se nám úplně nedaří, aby se členská základna těchhle šíbrů zbavila.“

Zimola však neskládá zbraně a je připraven ČSSD měnit. Nevyloučil, že bude na jaře příštího roku kandidovat na předsedu strany. „Bylo by falešné tady říkat, že se Zimola stahuje na jih Čech a že už ho sociální demokracie nezajímá. A když vás něco zajímá, musíte být ochoten přinést i nějaké oběti. A já ji přinesl. Rok 2018 byl rokem, promiňte, bude to znít možná trochu nadneseně, rokem Zimolovy oběti ve prospěch ČSSD,“ prohlásil.

Sociální demokracie je navíc poměrně nejednotnou stranou. Dokud Zimola seděl na jihu Čech, prý si nedokázal představit, jak moc je sociální demokracie rozdělená. „Na jedné straně vám stojí mladí sociální demokraté nebo ti tzv. idealisté, kteří, nevím proč, si myslí, že jsou ti praví sociální demokraté, a na straně druhé ti sociální demokraté, kteří vyznávají spíše konzervativní směřování,“ uvedl Zimola.  

Vypořádal se také s těmi sociálními demokraty, kteří volají po odchodu z vlády Andreje Babiše (ANO). Před pár měsíci členská základna ČSSD řekla, že strana má jít do vlády a lidé jako místopředseda Martin Netolický či europoslanec Miroslav Poche nemají právo jít proti tomuto rozhodnutí. Nemají to právo, dokud si většina sociálních demokratů neřekne, že má ČSSD z vlády odejít.

Pár slov přidal i na adresu reportérů TV Seznam Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka. Jemu samotnému se prý velmi příčí, když je někdo nahráván, aby o tom nevěděl. To mu přišlo přes čáru. V obecné rovině připomněl, že voliči věděli, že má Andrej Babiš celou řadu problémů, a přece mu dali tolik hlasů, že vyhrál volby. „Jedna jediná reportáž, kdy paní Slonková s panem Kubíkem vyjeli do nějakého švýcarského bytu a ve futrech natáčeli nemocného člověka. Nejenže mi to nepřijde fér, ale nezdá se mi, že by se nějak razantně změnily poměry na české politické scéně,“ zdůraznil Zimola.

Ctí prý presumpci neviny a zároveň věří českým orgánům spravedlnosti, že dělají všechno, co mají, a v kauze dotačního podvodu předsedy vlády nakonec rozhodnou.  

Stranou jeho pozornosti nezůstal ani prezident Miloš Zeman. To je podle Zimoly muž, který uvažuje několik tahů dopředu, čímž převyšuje ostatní osobnosti na české politické scéně. Pak znovu naznačil, že by rád zamířil do vedení strany. „Jistě víte, že Miloš Zeman se v posledních měsících vyjadřoval tak, že bych mohl být tou novou tváří ČSSD, možná i jeho pokračovatelem v těch zlatých časech ČSSD,“ prohlásil Zimola.    

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

I když je k současné situaci ve straně hodně kritický, věří, že ji lze zachránit. Jen se strana musí zaměřit na řešení problémů „obyčejných lidí“. Rýpl si také do ministra zahraničí ČSSD Tomáše Petříčka. Váží si prý politiků, kteří ve své obci dokázali vyhrát volby. „Na rozdíl od některých, kteří na Žižkově tadyhle vylepí billboard, ministr je jen funkce, ale Žižkov je životní styl, aby následně dostali 300 ubohých hlasů,“ poznamenal Zimola na konto Petříčka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

11:10 KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

Stejně jako v českém, tak i v tomto případě se kauza s ruskými agenty odehrála v minulosti, a až dne…