Jiřina Šiklová se nebojí uprchlíků, ale našich fašistů. Uprchlíky musíme přijmout. Nejsou to teroristi, všichni Němci taky nebyli v SS

06.12.2015 15:29

Socioložka Jiřina Šiklová v rozhovoru pro server ČeskáPozice.cz uvedla, že se nebojí uprchlíků, ale fašizace zevnitř. „Mám strach, že se tu mohou, kvůli tomu, jak je ten problém interpretován a vyhrocován, začít uplatňovat některé fašistické nebo pseudofašistické skupiny,“ řekla.

Jiřina Šiklová se nebojí uprchlíků, ale našich fašistů. Uprchlíky musíme přijmout. Nejsou to teroristi, všichni Němci taky nebyli v SS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiřina Šiklová

Informování veřejnosti o migrační krizi či o teroristických útocích v Paříži podle Šiklové média nezvládají. A to proto, že se chovají tak, aby byla populární. „Populární mohou být politici, ale ne média,“ sdělila k tomu. 

„Jak by média, když o nich mluvíme takto vcelku, mohla obstát, když nemají vlastní názor a snaží se jen o prodejnost? Nevidím v podstatě žádného novináře, který by srozumitelně popsal, co se to v Sýrii děje,“ dodala s tím, že lidem mají situaci ohledně migrační krize vysvětlovat především novináři. „Třeba tím, že lidem řeknou: Nebojte se!“ podotkla s tím, že politici tohoto nejsou schopni.  

„Politické strany – a není tady jediná, u které by to bylo jinak – nemají ani pevné sebedefinice. Vím, že rozdělení na pravici a levici je samo o sobě problematické, ale neměla by to být spíše levicová strana, která bude pro přijetí uprchlíků, protože jsou to takzvaně chudí této Země? Levice by si mohla snad i vzpomenout na hesla o internacionalismu. To už bych ale asi po ní chtěla příliš,“ řekla. 

Šiklová sama rozhodně nemá strach z toho, že do Evropy míří uprchlíci. „Máme povinnost ty lidi přijmout. Odtud uteklo před rokem 1989 nějakých 450 tisíc lidí – na to pamatujme!“ rozhorlila se. 

Původní text ZDE.

Má ale strach z toho, co vzejde ze strachu, který posedl společnost a jehož se mohou chytat lidé typu, jako je pan Konvička, zmínila předsedu hnutí Blok proti islámu.

Řeč přišla i na Islámský stát a jeho spojitost s islámem. „To je, jako byste SS přirovnal k celému Německu,“ řekla s tím, že nedokáže říct, jestli islám má něco společného s Islámským státem. „V životě jsem nečetla žádné náboženské proklamace islámu,“ dodala.

Islámský stát by Šiklová popsala jako skupinu lidí, která začala říkat, že právě to jejich je islám. „Nic víc. Máme spoustu analogií -- můžeme třeba mluvit o skupině lidí, která za něco bojuje, a nazývá se pravými křesťany," podotkla. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…