Johnson to dokáže, ujišťoval britský velvyslanec Písařovicovou

10.01.2020 17:04

Britský parlament schválil rozvodovou dohodu s EU – co bude dál? Debatu na toto téma vedla s britským velvyslancem v Praze Nickem Archerem moderátorka Daniela Písařovicová. Velvyslanec prozradil, že britská vláda Borise Johnsona má pevně daný časový harmonogram, dokdy má být hotova i porozvodová smlouva s EU o dalších vztazích, který je ukotven dokonce v zákoně. „Když to skutečně chcete, tak toho dosáhnete,“ zdůraznil velvyslanec.

Johnson to dokáže, ujišťoval britský velvyslanec Písařovicovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž
reklama

Velvyslanec Archer připomněl, že konzervativci Borise Johnsona mají v parlamentu k dispozici pohodlnou většinu hlasů, takže bylo jasné, že rozvodová dohoda projde. K 31. lednu bude rozvod završen.  Po prosincových britských volbách bylo podle velvyslance Archera naprosto zřejmé, že období nejistoty končí.

Jenže, teď teprve se začne jednat o budoucích obchodních a bezpečnostních vztazích mezi EU a Velkou Británií. Předseda londýnské vlády Boris Johnson věří, že dohoda bude uzavřena do konce roku 2020, ale řada představitelů EU o tom pochybuje. Mají za to, že vyjednávání o těchto otázkách zabere podstatně více času.

Archer však věří, že to Johnson dokáže.

„Slyšel jsem, že hodně lidí říká, že to reálné není, ale premiér si přeje, aby to bylo do konce roku a ten návrh zákona, který prochází parlamentem, stanoví, že ze zákona musí být celý proces do konce roku ukončen. Znamená to, že vláda nebude mít na výběr,“ zdůraznil Archer. „Když je vůle, tak je i způsob; když to skutečně chcete, tak toho dosáhnete,“ dodal ještě.

Velká Británie bude chtít dojednat co nejjednodušší dohodu o volném obchodu; nikoli komplikovanou dohodu o tom, jak by mohla velká Británie zůstat součástí jednotného evropského trhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

8:37 Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

Český exprezident Václav Klaus má za to, že exministr zdravotnictví Roman Prymula předvedl národu ta…