"Velmi se chci vystříhat toho, aby směrnice o rovnováze pracovního a soukromého života nedostala nálepku 'gender'. V momentu, kdy tohle uděláme, bude mít směrnice těžkou a složitou budoucnost. Je to moje krátká zkušenost v komisi a vůbec v tom, jak se díváme na genderovou legislativu," uvedla Jourová. Směrnice má posílit rovné šance pro ženy a muže. Jourová odmítá, že by pomohla jen ženám. Podle eurokomisařky rovnováha prospěje celé společnosti. Uvedla, že Evropa ztrácí tím, když nevyužívá vzdělání a talent žen, neusnadňuje jim sladění péče o děti s prací.
Návrh o mateřské se podle Jourové zřejmě stáhne a nebude se dál prosazovat
Nová směrnice podle Jourové míří hodně na pracovní právo. Má umožnit flexibilní pracovní podmínky - práci z domova, částečné úvazky či sdílená místa. Eurokomisařka řekla, že velká debata se vede o tom, zda se má zaměstnavatelům nařídit, aby poskytovali zkrácené úvazky tomu, kdo to potřebuje. Dodala, že "některé otázky jsou ideologické". Přesto věří, že návrh komise dostane do konce roku a europarlament by se jím mohl zabývat příští rok.
Návrh o mateřské se podle Jourové zřejmě stáhne a nebude se dál prosazovat. Směrnice počítala s 18 týdny plně placeného mateřského volna. Třetina členských států ji zablokovala. Podle Jourové osm zemí tento požadavek už splnilo či překročilo, jiné státy mají třeba delší dovolenou s menší částkou. Směrnice se dá prý těžko prosazovat, když ji potřebuje menší počet zemí a ne celá osmadvacítka. Navíc řeší jen krátké období v životě ženy a potřeba spíš je, aby se na péči o děti či seniory podíleli víc i muži, míní eurokomisařka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp