Jsem akademik z Oxfordu, podepsal se byznysmen a sponzor KDU-ČSL Luděk Sekyra. A vykládal o masakru v Paříži a Halíkovi

20.01.2015 8:41

Do debaty po vystřílení redakce francouzského časopisu Charlie Hebdo zazněl i příspěvek, zamýšlející se nad společnou odpovědností nás všech za liberální identitu západní civilizace. Stejně zajímavý jako obsah je však jeho autor – developer a v poslední době aktivní sponzor KDU-ČSL, podle titulku v Lidových novinách „podnikatel a člen akademického sboru oxfordské univerzity“ Luděk Sekyra.

Jsem akademik z Oxfordu, podepsal se byznysmen a sponzor KDU-ČSL Luděk Sekyra. A vykládal o masakru v Paříži a Halíkovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík
reklama

Podle jeho komentáře v Lidových novinách zaniklo v debatě to nejpodstatnější – že protináboženská satira kresleného týdeníku testovala hranice politické korektnosti. Sekyra připomíná, že se jedná o obecnější otázku etiky žurnalistické odpovědnosti.

„Celá událost a následná globální debata ukázala, že nejsme schopni se shodnout na základním elementu demokracie, na pojetí svobody,“ varuje akademik. Svoboda podle něj začíná místo spojování rozdělovat a z veřejného prostoru se stává „meziprostor“ mezi uzavřenými hodnotovými světy.

Ukazuje se prý, že zatímco křesťanství a judaismus se dokázaly se střety s jinověrci vyrovnat, zatímco islám, kde hluboká religiozita ovlivňuje všechny životní postoje, je na invektivy neobyčejně citlivý. Je proto prý užitečné, že nás Tomáš Halík, jehož víra je prý nepochybně autentičtější než většiny z nás, vyzval k úctě k jinověrcům.

Sekyra byl prý zděšen, když se dozvěděl, že demonstranti při drážďanském hnutí Pegida skandují „Lživý tisk“, což mu prý připomnělo temné duchy goebbelsovské propagandy. „Na ulici leží nejen teror, ale i společná odpovědnost za naši liberální identitu,“ připomíná Sekyra. Média by podle něj měla být schopna uznání a „kritické úcty“, bez které nelze otevřenou společnost zachránit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řev

18:26 A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řev

Brněnské seskupení, které se nazývá Slušní lidé, na sociálních sítích podpořilo nově zvoleného ombud…