Jsem naprosto zhnusen z Angely Merkelové. Do tisku proniká čím dál ostřejší kritika, to dříve nebylo

28.07.2016 9:49

Mnoho Němců, kteří dříve podporovali politiku Angely Merkelové a s uprchlíky z válkou zmítaných zemí soucítili, pomalu mění svůj názor. Mají strach. Mnozí z posledních útoků viní přímo německou kancléřku. Nese Angela Merkelová opravdu za rapidní nárůst v počtu útoků vinu? Názory se různí.

Jsem naprosto zhnusen z Angely Merkelové. Do tisku proniká čím dál ostřejší kritika, to dříve nebylo
Foto: bundeskanzlerin.de
Popisek: Angela Merkelová, německá kancléřka

„Nárůst projevů násilí v německých městech za posledních několik dní dospěl k tomu, že se mnoho Němců již necítí být v bezpečí. Nový průzkum veřejného mínění odhalil, že 83 % dotázaných Němců vnímá imigraci jako největší problém, kterému Německo v současné době čelí. To je téměř dvakrát více než loni,“ uvádí britský Daily Mail.

Přes 200 000 odmítnutých žadatelů o azyl se prý stále pohybuje na německém území, z čehož mnoho Němců viní kancléřku Merkelovou, která v loňském roce do Německa pozvala přes milion uprchlíků, kteří nebyli řádně prověřeni.

„Ty poslední teroristické výbuchy dokázaly, že jednoduše nevíme, koho jsme si do země pozvali,“ cituje Daily Mail slova jednoho z obyvatel Ingolstadtu ležícího v jižním Německu. „Musíme být solidární, přijmout ty uprchlíky bylo správné řešení. Nyní si ovšem uvědomujeme, že o nich nic nevíme. Nemáme tušení, odkud přichází a co tu budou dělat,“ dodal sedmačtyřicetiletý Němec.

Strach se prý Německem začal šířit na začátku letošního roku, kdy došlo v Kolíně k incidentu, ve kterém se obětí staly stovky žen, které byly obtěžovány ohromnou „skupinou cizinců“ při oslavách Nového roku.

V posledním týdnu se bezpečnostní situace v Německu ovšem zhoršila natolik, že mnoho německých politiků vyzvalo kancléřku Merkelovou, aby získala zpět plnou kontrolu nad státními hranicemi a rázně omezila imigraci.

Například šéfka levicové politické strany Linke Sahra Wagenknecht prohlásila, že oblíbené heslo Angely Merkelové o tom, že „to zvládneme“ (Wir schaffen das) se od doby otevření německých hranic ukázalo být nepravdivým.

Údajně prý i jeden ze zástupců Merkelové prohlásil, že Německo již nemá kontrolu nad tím, kolik lidí do země přichází. Je prý potřeba získat zpět státní suverenitu.

Tým novinářů z MailOnline se rozhodl vydat do jednoho z největších a nejstarších měst v Bavorsku, do Norimberku, kde se ptal lidí na jejich názory na současnou bezpečnostní situaci v zemi a politiku Angely Merkelové.

„To, co se stalo, je opravdu hrozné. Myslím, že po posledních sebevražedných atentátech páchaných syrskými uprchlíky by se měly zavést přísnější kontroly,“ uvedla šestadvacetiletá obyvatelka Norimberku Lina Kielaite.

„Myslím si, že to bude i nadále velký problém. Zpočátku jsem byla proto, abychom do Německa uprchlíky pozvali. Sama jsem původně z Litvy. Musíme ovšem vědět, odkud přicházejí a proč zde chtějí být,“ uvedla.

Podnikatel Oliver Schollmayer novinářům prozradil, že je Merkelové politikou „otevřených dveří“ naprosto zhnusen, a dodal, že se to musí změnit.

„Řekli nám, že utíkají před válkou, nyní je již ovšem jasné, že do Německa přišli z ekonomických důvodů. Proto jsme jim dveře neotevřeli. Obávám se, že ten problém bude jen narůstat,“ uvedl.

„Bylo by chybné prohlásit, že všichni Syřané, kteří přišli do Německa, jsou teroristé. Nejsou. Na druhou stranu je pro nás dost těžké je od sebe oddělit. Myslím si, že přijmout ty uprchlíky bylo správným rozhodnutím, ale čeká nás ještě mnoho práce, abychom o nich zjistili co nejvíce informací. Trochu mě překvapuje, že jsme v tomto selhali, my Němci jsme přece dobří ve vyplňování různých formulářů,“ uvedl mladý učitel Philippe Fochs.

Útočníci do Německa přišli již dávno

Je evidentní, že nálada v Německu se rychle mění a mnozí dávají útoky z posledních dnů za vinu německé kancléřce. Na druhou stranu si je třeba uvědomit, že všichni tři žadatelé o azyl, kteří provedli ony útoky, přišli do Německa už dávno předtím, než Angela Merkelová vyhlásila svou imigrační politiku.

Novinář Robert Verkaik, píšící pro britský Independent, dokonce tvrdí, že politika otevřených dveří Angely Merkelové z dlouhodobého hlediska povede ke snížení hrozby teroristických útoků v Německu.

„Projevením soustrasti a nabídnutím pomoci německá kancléřka vyslala do muslimského světa signál, že se Německo války s islámem účastnit nehodlá, naopak,“ píše britský novinář.

Navíc prý teď má naprostá většina muslimů žijících v Německu mnoho důvodů k tomu, aby spolupracovala s německými bezpečnostními složkami a napomohla jim v boji proti terorismu.

Novinář tímto poukazuje na zřejmý rozdíl mezi přístupem Německa a Francie s Belgií.

„Tohle je něco, co se nedá říct o marginalizovaných a zradikalizovaných muslimských komunitách žijících v zchátralých částech bruselského a pařížského předměstí, odkud své síly čerpají teroristické skupiny,“ píše.

„S terorismem se dá bojovat jedině tak, že si získáte srdce muslimů žijících v komunitách náchylných k radikalizaci ze strany teroristických skupin typu Islámského státu a al-Káidy, které využívají pocity frustrace a vykořenění těchto lidí ve svůj prospěch. Zatímco kritici Angely Merkelové okamžitě ukazují prstem na poslední útoky z Bavorska, je dost dobře možné, že právě politika německé kancléřky zabránila šíření masivních teroristických útoků, které v poslední době sužují Francii s Belgií,“ píše Verkaik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: fib

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

12:59 „Tupé škrty! Ne, neurážejte!“ V Partii posadili ke stolu Schillerovou a Stanjuru. Co věta, to hádka

„On tady pan Stanjura řekl: Dali jste lidem moc peněz, a měli jste zvýšit nezaměstnanost,“ vypálila …