Jsme jiní než Babiš, nepřepočítáváme všechno na peníze, rýpal v rádiu Sobotka. Ale jinak prý koalice funguje

21.03.2015 17:35

Premiér Bohuslav Sobotka si pochvaluje výsledky sjezdu ČSSD. Strana se prý vydala víc vstříc občanům a otevřela se, čímž se liší od ANO Andreje Babiše, které kráčí cestou demokratického centralismu. Na samotného Babiše si prý ale bude třeba dát pozor ještě kvůli jiným věcem. Koalice jako celek však prý funguje a není důvod ji měnit. Následně premiér okomentoval i zahraniční politiku, varoval před Ruskem a pár slov padlo i na adresu prezidenta Zemana.

Jsme jiní než Babiš, nepřepočítáváme všechno na peníze, rýpal v rádiu Sobotka. Ale jinak prý koalice funguje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka při svém úvodním projevu na 38. sjezdu ČSSD
reklama

Hostem sobotního Press klubu moderátora Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1 byl předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Hned v úvodu se dočkal gratulace moderátora, který mu poblahopřál ke znovuzvolení předsedou strany a popřál mu i ke zvolení vedení, které si přál. Podle moderátora Veselého si ho "vydupal".

"Sjezd proběhl v přímém přenosu, takže asi víte, že jsem tam nijak nedupal ani nehrozil," odmítl se smíchem. Sociální demokracie si ale po letech určitých rozepří zasloužila jednotné vedení, což se podařilo. Jako předseda je ostatně nést připraven odpovědnost už od roku 2010, kdy rezignoval expremiér Jiří Paroubek. Známá věc je, že když se něco povede, mohou za to všichni členové strany, ale když se něco nepovede, odpovídá za to předseda," konstatoval.

Koalice funguje, ale...

Sociální demokracie prý pochopila, že se musí modernizovat, aby mohla konkurovat marketingovým politickým projektům. Cestou k tomu je i co největší zapojení členské základny. Sympatizanty ČSSD by to mohlo pohnout i ke vstupu do sociální demokracie. "My jsme se v tomto rozhodli jít trochu jinou cestou než hnutí ANO, které se rozhodlo vydat se cestou demokratického centralismu," ohodnotil svého koaličního partnera.

Na koaliční úrovni ale funguje spolupráce ČSSD, ANO a KDU-ČSL, slouží ve prospěch občanů, bojuje např. proti daňovým únikům,  a pokud to potrvá dál, pak je v zájmu všech, aby kabinet fungoval dál ve stávajícím složení. To však neznamená, že by ČSSD nebyla obezřetná.

"Pokud se budeme stavět proti ANO, tak to bude v těch situacích, kdy budeme mít pocit, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a že je v pokušení zneužít své postavení, kdy koncentruje výraznou ekonomickou, mediální i politickou moc. Tady musí ČSSD sehrát roli garanta, že tato moc nebude zneužita a vláda bude pracovat jen v zájmu občanů," zdůraznil premiér. Zatím své moci ale nezneužívá, byť je ve střetu zájmů. "Když se bude kontrolovat placení daní v Agrofertu, tak všichni cítí, že by tu mohl být střet zájmů, protože ministr financí je zároveň majitelem společnosti," připustil předseda vlády.

"Samozřejmě, že je ČSSD trochu jiná než ANO, protože my máme trochu jiné hodnoty, úplně všechno nepřepočítáváme na peníze," rýpl si Sobotka. Moderátor mu ale složil poklonu, prý to jako premiér s Babišem umí, jak to dělá? Podle Sobotky to není až tak složité. "Musíme zkrátka důsledně trvat na dodržování koaliční smlouvy," shrnul svůj recept Sobotka.

Poukázal ovšem také na to, že na Ministerstvu dopravy, které řídí hnutí ANO, trochu zaspali a v tuto chvíli je třeba vypořádat se se skluzem ve věci tendru pro dálniční mýto. A co Sobotka, udělal i on nějaké chyby? Prý ano, ale žádná z nich nebyla osudová. Dnes a denně se potýká např. s dilematem, jestli naplno pracovat nebo svou práci také dostatečně medializovat, aby na práci bylo vidět. Cítí trochu dluh v tom, že by mohl občanům podat více informací o tom, co všechno dělá.

Bez EU by v Evropě úřadovalo Rusko. A pokud jde o Zemana

Ve druhé polovině pořadu se vyjadřoval  k zahraniční politice. "Nedokážu si vůbec představit, jak by si země v Evropě rozebralo Rusko, kdyby neexistovala Evropská unie," konstatoval. Stranou jeho pozornosti nezůstal ani prezident Miloš Zeman. "Pan prezident má svůj vlastní fanklub, má k dispozici stranu, kterou si dal dohromady, byť nakonec nepronikla do sněmovny, a v řadách sociální demokracie už se nepohybuje. Proto nebyl pozván na tento sjezd, i když na minulém sjezdu byl." Předseda ČSSD nevidí důvod, proč zvát hlavu státu na každý sjezd.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pochvaloval si také, že rok 2015 je rokem bez voleb, protože bude klid na dotažení řady klíčových reforem. Je třeba co nejrychleji spustit čerpání z fondů EU, kde na nás čeká pět set miliard. Stejně tak se chystá reforma vedoucí ke zrychlení povolování staveb či zákon o prokazování původu majetku.

Pravda, příští rok na podzim jsou krajské a senátní volby. Sobotkovým cílem je, aby strana měla nejvíce hejtmanů a nejsilnější senátorský klub. ČSSD prý kdysi kraje vytvořila jako centra poskytování kvalitních veřejných služeb, které nebudou zprivatizovány.

Nakonec zhodnotil i koalici vládnoucí na Magistrátu hl. města Prahy. Sociální demokracie je členem této koalice, kterou vede primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle Sobotky se bohužel musí potýkat s problémy minulosti, které nezavinila, v podobě tunelu Blanka, Opencard a dalších. Ale je potřeba, aby na konci volebního období byly za prací koalice vidět nějaké pozitivní výsledky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

12:10 Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

„Jsme členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance. Je v našem zájmu udržovat dobré vztahy…