Jsme zemí českého národa, chce profesor a senátní kandidát Gerloch dát do Ústavy. Ondřej Neff tleská

09.08.2018 20:23

Český právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Aleš Gerloch se rozhodl kandidovat do Senátu. Pokud bude zvolen do horní komory českého Parlamentu, rád by jako politik prosazoval změnu Ústavy ČR. Rád by do ústavy prosadil větu, že je Česká republika zemí českého národa. Publicista Ondřej Neff nápadu profesora Gerlocha tleská.

Jsme zemí českého národa, chce profesor a senátní kandidát Gerloch dát do Ústavy. Ondřej Neff tleská
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ondřej Neff

Profesor Aleš Gerloch by se rád stal senátorem. Do politického souboje s komunistkou Martou Semelovou či někdejším prezidentským kandidátem Janem Fischerem vstoupí na Praze 12. Jako nezávislý kandidát.

Pokud v politickém klání uspěje, jako senátor by např. rád prosazoval výstavbu metra D. Ale nejen to. Usiloval by také o změnu ústavy. Do základního zákona státu chce prosadit větu, že Česká republika je zemí českého národa.

Publicista Ondřej Neff k tomu na serveru Neviditelný pes dodal, že se to někomu může jevit jako banální věta, jako samozřejmost, kterou není třeba nikam psát. Jenže podle publicisty žijeme ve zvláštní době, ve které je třeba stvrzovat i věty, které by se v jiných časech jevily natolik samozřejmé, že by jim nebylo třeba věnovat pozornost.

„Žijeme totiž v době, kdy je pojem národ mnohými vnímán jako pojem podezřelý, ujalo se adjektivum toxický. Podstatná je identita individua, zakotvená v univerzálních lidských právech, ta pak jsou rozšiřitelná a rozšiřovatelná ve všech směrech podle libosti. Takovému konceptu je idea národa a idea příslušnosti k národu přinejmenším nepohodlná, velmi často nepřátelská. Odtud tedy pojem ‚toxická‘,“ napsal Neff.

Stojí za připomenutí, že kupříkladu profesor Tomáš Halík tvrdí, že nám tato země nepatří. Podle teologa jsme na ní z milosti Boha. Proto bychom podle Halíka měli postupovat podle božích přikázání a jako správní křesťané pomoct trpícím uprchlíkům.

Pokud by se věta profesora Gerlocha dostala do ústavy, bylo by jasné, že nám tato země patří. Do mysli řady lidí by to vneslo klid.

„I když se můžeme dočkat teze, že ta ústava je vlastně toxická, protože omezuje identitu opřenou o univerzalitu lidských práv,“ uzavřel Neff.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marek Vašut: Václav Moravec? Jak z dob komunismu. Když se mladým nelíbí názor, označí ho za „fake news“

9:37 Marek Vašut: Václav Moravec? Jak z dob komunismu. Když se mladým nelíbí názor, označí ho za „fake news“

Marek Vašut má za to, že účtovat třicet let po sametové revoluci s komunisty nemá smysl. Zvlášť, kdy…