Jsme zemí českého národa, chce profesor a senátní kandidát Gerloch dát do Ústavy. Ondřej Neff tleská

09.08.2018 20:23

Český právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy Aleš Gerloch se rozhodl kandidovat do Senátu. Pokud bude zvolen do horní komory českého Parlamentu, rád by jako politik prosazoval změnu Ústavy ČR. Rád by do ústavy prosadil větu, že je Česká republika zemí českého národa. Publicista Ondřej Neff nápadu profesora Gerlocha tleská.

Jsme zemí českého národa, chce profesor a senátní kandidát Gerloch dát do Ústavy. Ondřej Neff tleská
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ondřej Neff
reklama

Profesor Aleš Gerloch by se rád stal senátorem. Do politického souboje s komunistkou Martou Semelovou či někdejším prezidentským kandidátem Janem Fischerem vstoupí na Praze 12. Jako nezávislý kandidát.

Pokud v politickém klání uspěje, jako senátor by např. rád prosazoval výstavbu metra D. Ale nejen to. Usiloval by také o změnu ústavy. Do základního zákona státu chce prosadit větu, že Česká republika je zemí českého národa.

Publicista Ondřej Neff k tomu na serveru Neviditelný pes dodal, že se to někomu může jevit jako banální věta, jako samozřejmost, kterou není třeba nikam psát. Jenže podle publicisty žijeme ve zvláštní době, ve které je třeba stvrzovat i věty, které by se v jiných časech jevily natolik samozřejmé, že by jim nebylo třeba věnovat pozornost.

„Žijeme totiž v době, kdy je pojem národ mnohými vnímán jako pojem podezřelý, ujalo se adjektivum toxický. Podstatná je identita individua, zakotvená v univerzálních lidských právech, ta pak jsou rozšiřitelná a rozšiřovatelná ve všech směrech podle libosti. Takovému konceptu je idea národa a idea příslušnosti k národu přinejmenším nepohodlná, velmi často nepřátelská. Odtud tedy pojem ‚toxická‘,“ napsal Neff.

Stojí za připomenutí, že kupříkladu profesor Tomáš Halík tvrdí, že nám tato země nepatří. Podle teologa jsme na ní z milosti Boha. Proto bychom podle Halíka měli postupovat podle božích přikázání a jako správní křesťané pomoct trpícím uprchlíkům.

Pokud by se věta profesora Gerlocha dostala do ústavy, bylo by jasné, že nám tato země patří. Do mysli řady lidí by to vneslo klid.

„I když se můžeme dočkat teze, že ta ústava je vlastně toxická, protože omezuje identitu opřenou o univerzalitu lidských práv,“ uzavřel Neff.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…