Jste pitomci... Dusno kvůli Tonymu Blairovi a válce v Iráku. Staré zlo se promítá do boje o lídra levice

23.07.2015 12:30

Britští labouristé hledají nástupce Eda Milibanda, který „hodil ručník do ringu“ krátce po neúspěšných parlamentních volbách. Levicovou stranu by dle výsledků průzkumu realizovaného společností YouGov mohl vést Jeremy Corby. Ne všichni labouristé by však s takovým scénářem byli spokojení. Proti se jasně postavil například bývalý dlouholetý šéf strany a premiér země Tony Blair.

Jste pitomci... Dusno kvůli Tonymu Blairovi a válce v Iráku. Staré zlo se promítá do boje o lídra levice
Foto: tonyblairoffice.org/
Popisek: Tony Blair

Jeremy Corbyn byl přitom vzhledem ke svým radikálním levicovým postojům před průzkumem považován v nadcházejících vnitrostranických volbách za outsidera. Nakonec však získal u 1054 oslovených respondentů podporu ve výši 43 %. Až za ním tak skončil s 26 % stínový ministr zdravotnictví Andy Burnham a stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová s 20 %. Až na čtvrtém místě skončila s 11 % Liz Kendallová, kterou podporuje Tony Blair. Ten v reakci na výsledky průzkumu prohlásil, že pokud se strana posune pod případným vedením Corbyna ještě více doleva, nemá šanci uspět ani v příštích volbách.

Celý text z Reuters je ZDE

„Optimálním řešením je posunout se více do středu. Můžete uspět jedině tehdy, když budete podporovat odbory, stejně jako živnostníky. Tradiční levicová platforma je cestou zpátky. Podporu radikální levice považuji za reakcionářskou. Premiér David Cameron si jistě přeje, aby se stal Corbyn šéfem labouristů. Potom by nás jeho konzervativci měli mnohem snazší porazit. Moderní svět znamená, že se musíte stále vyvíjet. V opačném případě zůstanete pozadu,“ cituje bývalého britského premiéra agentura Reuters a připomíná, že uspěl v letech 1997 až 2007 ve třech volbách po sobě právě s levo-středovým programem.

Celý text z BBC je ZDE

Corbyn Blairovu kritiku na tiskové konferenci konané v Londýně odmítl s tím, že v průzkumu neuspěl proto, že je příliš levicový. „Uspěl jsem proto, že jsem příznivcem méně tvrdých úsporných opatření.“ Navíc prohlásil, že Blair by se měl raději starat o vyšetřování okolností, za kterých se pod jeho vedením účastnila země války v Iráku. Potenciální šéf labouristů však dle BBC příliš nevoní ani Johnu McTernanovi, který dříve působil jako Blairův poradce. Ten označil ty, kteří by rádi viděli Corbyna v čele labouristů, rovnou za pitomce. Naopak bývalá labouristická ministryně zahraničí Margaret Beckettová takové ostré odsudky v rozhovoru pro BBC 4 odmítla. „I já jsem jedním z těch pitomců, jak nás McTernan nazývá. Kdyby Jeremy představoval cestu zpátky, tak bych se pro něj nerozhodla.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…