Jste zbabělci, nadává Pavel Šafr novinářům. Prý šetří Babiše

07.02.2019 10:04

Šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr se rozepsal o tom, jak obecní úřad Černošice rozhodl, že předseda vlády Andrej Babiš (ANO) má konflikt zájmů. „My se už ani nedivíme, když to hned náš premiér shazuje a bagatelizuje, protože prý jde jen o rozhodnutí na úrovni obce,“ poznamenal Šafr, jenž tak de facto reagoval na Babišova slova, že Černošice by se měly zajímat spíše o úklid sněhu.

Jste zbabělci, nadává Pavel Šafr novinářům. Prý šetří Babiše
Foto: Archiv PŠ
Popisek: Pavel Šafr
reklama

„Babiš si to sice může zpochybňovat, jak chce, ale obecní úřad rozhodl ve věci, která je evidentní pro každého, kdo se jen zdálky podívá na jeho fungování v politice, v byznysu a v médiích. Pro většinu členů Evropského parlamentu je ta situace také jasná a přehledná. Jenom z nějakého zvláštního důvodu není jasná pro mnohá naše média, která se spolu s premiérem podílejí na zatemňování evidentní skutečnosti. Zejména veřejnoprávní média dbají na opakování spojení ‚údajný konflikt zájmů‘,“ pozastavuje se Šafr nad tím, jak dle jeho slov svorně lžeme, že Mafra nepatří Babišovi či že nepobírá dotace, o nichž sám rozhoduje. 

„Měl jsem to štěstí, že jsem byl ve velmi mladých letech blízkým  spolupracovníkem pozoruhodného vizionáře liberálně-demokratické politiky, disidenta Emanuela Mandlera, jehož desáté výročí smrti jsme si před pár dny právě připomínali. Mandler uměl velmi bystře pojmenovat a odhalit problém. Všiml si již po revoluci, že lidé v médiích trpí vysokou mírou stádnosti a opakují po sobě zažitá klišé, a dokonce i obyčejné lži, pakliže to odpovídá jakémusi společně sdílenému pojetí riskantní situace, při které by si člověk mohl spálit prsty. Eman tomuto jevu říkal ‚národní tisková konvence‘,“ vzpomínal Šafr. 

Původní text ZDE

„Alibismus, zavírání očí před porušováním pravidel, relativizace evidentní pravdy a obyčejná zbabělost. To jsou základní motivy, které stojí za současnou mediální konvencí, podle níž Andrej Babiš není v jasném konfliktu zájmů, ale pouze údajném, protože to prý ještě neřekl soud, a i kdyby to řekl, tak to ještě určitě nebude pravomocné rozhodnutí a budeme muset ještě počkat pár let,“ dodal Šafr se slovy, že takhle se mohou lidé chovat třeba v blázinci, nikoliv však v případě, že jde o svobodného a hrdého občana. 

„Relativizace pravdy, zamlžování zásadních společenských problémů a zakrývání evidentních nemravností držitelů moci představuje principiální ohrožení psychického zdraví národního společenství. Otevírá to cestu k civilizačnímu úpadku, ke slabosti vůči populismu a k destrukci právního státu,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …