Juchelka důchodovou reformu rozdělí. Zastropování až ve druhé vlně

09.03.2026 19:57 | Monitoring

Zastropování důchodového věku na 65 let ještě příští rok nebude. Ministr práce Aleš Juchelka (ANO) dnes novinářům sdělil, že vláda plánuje důchodovou reformu rozdělit do dvou vln. V první vlně se vláda zaměří především na finance a motivace pro pracující důchodce. Zastropování přijde na řadu pravděpodobně až ve vlně druhé.

Juchelka důchodovou reformu rozdělí. Zastropování až ve druhé vlně
Foto: Interview ČT24
Popisek: Poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka

„Varianta je v tuto chvíli taková, že budeme s náročnými profesemi stropovat věk odchodu do důchodu. V té první vlně důchodové reformy budeme řešit finance – to, co přijde lidem hned. To znamená řádné valorizace, věkově podmíněné valorizace a motivaci pracujících důchodců. Takže toto budou dvě vlny,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka novinářům před jednáním vlády.

Zastropování věku odchodu do důchodu je podle Juchelky stále v plánu, ale pravděpodobně až ve vlně druhé, ve které jsou plánované také úpravy důchodů náročných profesí.

„Ještě nemáme de facto jasno, jakým způsobem bude to zastropování věku odchodu do důchodu nebo kdy bude společně s těmi náročnými profesemi. Mělo by to být v té druhé vlně,“ uvedl Juchelka, cituje CNN Prima NEWS.

„Ne, my jsme to neodložili, my jsme takovýto plán měli,“ řekl Juchelka k zastropování věku odchodu do důchodu.

K Juchelkově dnešnímu prohlášení se na X vyjádřil bývalý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Obvinil vládu Andreje Babiše z podvodu na důchodcích i z odkládání předvolebních slibů. Dobře z toho ovšem podle Jurečky vyjde český důchodový systém.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …