Jurečka: Chceme prezidenta, který pozvedne kulturu

18.11.2021 9:56

Ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) byl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ministrem zemědělství. Ve vládě Petra Fialy (ODS) pravděpodobně usedne do křesla ministra práce a sociálních věcí. A už teď slibuje, že se rozhodně nebude chovat asociálně. Vedle toho posílá jasný vzkaz prezidentovi Miloši Zemanovi. Podívejte se sami.

Jurečka: Chceme prezidenta, který pozvedne kulturu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marian Jurečka

Anketa

Jste pro zavedení povinného očkování proti covidu-19?

80%
hlasovalo: 66829 lidí

Marian Jurečka dává najevo, že je jako ministr připraven sloužit ve vládě Petra Fialy, ale podle předsedy KDU-ČSL je na Fialovi, jak si vládu složí a jak si její složení obhájí před prezidentem Milošem Zemanem. Zeman podle Jurečky nemá do složení vlády co mluvit.

Prezident přitom již avizoval, že jednoho z ministrů příští vlády tak či tak odmítne jmenovat.

„Nepředpokládám, že bychom se dostali do situace, kdy by pan prezident odmítl jmenovat na návrh budoucího pana premiéra někoho z ministrů. Ústava mu ostatně ani takovou pravomoc nedává. Neviděl bych jako zásadní problém, jestli bude pan prezident prezentovat své názory nebo výhrady. To známe již z minulosti,“ podotkl Jurečka.   

„Budeme si stát za všemi nominandy. Je to logické podle Ústavy i naší koaliční smlouvy. Máme v ní mechanismus, že předsedové stran předloží návrh jmen Petru Fialovi a očekáváme, že v souladu s Ústavou je odešle ke jmenování. Nepředpokládám jiný postup. Často se připomínají právě případy pánů Pocheho a Šmardy. Musíme si ale uvědomit, že tehdy premiér začal ta jména konzultovat a vyměkl. Vzpomeňme si na konec roku 2013, kdy běžela debata kolem jmenování Jiřího Dienstbiera. Toho navrhl premiér Sobotka a prezident ho následně jmenoval. Očekávám stejný postup,“ doplnil předseda KDU-ČSL.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Dal také najevo, že by byl rád, aby prezident, který přijde po Miloši Zemanovi, pozvedl politickou kulturu v zemi.

„Osoba prezidenta velmi výrazně ovlivňuje politické klima. My se nechceme spokojit s tím, že se nyní podařila výrazná změna na úrovni Sněmovny a vlády. Byli bychom rádi, kdyby s novým prezidentem přišla persona, která pozvedne politickou kulturu a bude spojovat společnost,“ zaznělo od Jurečky.

Zdůraznil, že se vláda nebude chovat asociálně. Připomněl, že akci milostivé léto, která může pomoct desítkám tisíc lidí zatížených exekucemi, prosazoval lidovecký poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), jenž se dočkal spolupráce ze strany poslance ANO Patrika Nachera.

Současně trvá Jurečka na tom, že sociální pomoc musí být adresná.

„Rozhodně je pro nás jako lidovce důležité cílit podporu adresně. Když se řešilo zvyšování dávek, my jsme chtěli jít cestou zvyšování slev. Na děti, na poplatníka, na manžela nebo manželku. Je to podpora lidí, ale zároveň vytváříte motivaci, že aspoň jeden z rodičů pracuje,“ zdůraznil Jurečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Nepřesnost, či přímo dezinformace ve článku? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…