Jurečka: Že jsem mladý? V mém věku byl Josef Lux ministrem. Na rozdíl od Čunka víc přemýšlím

18.04.2017 6:52

"Na rozdíl od Čunka víc přemýšlím," zaznělo mimo jiné v rozhovoru pro časopis Týden z úst prvního místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. Kromě zlínského hejtmana hovořil také o předvolební koalici se Starosty a nezávislými či o vztahu k ministru financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Jurečka: Že jsem mladý? V mém věku byl Josef Lux ministrem. Na rozdíl od Čunka víc přemýšlím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Předvolební koalice KDU-ČSL a STAN přijde Jurečkovi jako sympatická, byť odvážná myšlenka. Je to podle něj věc, která dává logiku a může České republice přinést do budoucna hodně dobrých věcí. 

"Jsme přesvědčeni, že bychom z hlediska dobré budoucnosti České republiky riskovali mnohem víc, kdybychom to neudělali. Můžeme vytvořit spolupráci dvou subjektů s hodně podobnými pohledy na klíčová programová témata. Jsme si blízko hodnotově i lidsky. I díky tomu se dají některé těžkosti, jež možná přijdou, překonat. A nenabízíme lidi, kteří vstoupili do politiky, protože zázračně zbohatli v byznysu nebo jsou v politice od roku 1990. Máme lidi, kteří měli reálná zaměstnání, byli úspěšní v soukromých i profesních životech, do politiky přišli před šesti nebo sedmi lety a nemají za sebou žádnou kauzu," vypočítal Jurečka plusy spolupráce a podotkl, že nemá obavy, že by koalice nepřekročila desetiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny. 

Jurečka pak následně uznal chybu v komunikaci v průběhu února a na začátku března, kvůli čemuž se pak řada členů, především na Moravě, proti koalici postavila. "Ale myslím, že do sjezdu je na to ještě času dost," řekl.

Velmi hlasitým kritikem je pak zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek. "Odmítám lacinou kritiku typu: mladé nezkušené vedení. Se vší pokorou říkám, že jsem dnes ve věku, kdy byl předsedou strany a ministrem zemědělství Josef Lux. Myslím, že tehdy svou práci dělal dobře," poznamenal Jurečka. 

Podle zákulisních informací se hovoří o tom, že právě Čunek má Jurečku vyzvat na souboj o post prvního místopředsedy. "Pokud dokáže delegáty přesvědčit, že je lepší, nechť ho zvolí. Jsem přesvědčen, že pracuji dobře a s velkým nasazením," řekl Jurečka.

"Také pocházím z vesnice, snažím se používat zdravý selský rozum, ale byť jsem mladý – a možná někdy impulsivní, snažím se, abych své sdělení více promýšlel. Aby případně forma, jakou člověk něco řekne, nezavdávala zbytečně prostor pro kontroverze, aby se někoho nedotkla. V tom se snažím víc přemýšlet a nepálit to tak rychle od boku, jako to někdy dělá Jiří Čunek," podotkl ke svému případnému soupeři. 

Oba muži, Čunek i Jurečka, bývají také přiřazováni do probabišovského křídla v KDU-ČSL. Jurečka se však brání, že žádný bianko šek na povolební spolupríci s Andrejem Babišem nevystavil. Koalice se podle něj sestavují až po volbách a jeho bude zajímat možnost naplňování volebního programu. "Nevím, s čím přijdou, kromě toho, že budou chtít obecné dobro, aby bylo líp. Tady budiž ke cti sociálním demokratům, že alespoň něco konkrétního navrhují, byť na to občas koukám s podivem. To samé třeba ODS a TOP 09. Od Andreje Babiše jsem zatím nic nezaznamenal," řekl rázně k hnutí ANO.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Zdeněk Nekula byl položen dotaz

Co děláte proti zdražování potravin?

A prosím, buďte konkrétní. Zatím jen sledujete marže a cena potravin dál roste. Navíc, jak zjistím, kdo má jak vysokou marži? Vím, že odmítáte plošná opatření, ale podle mě nepřicházíte z žádnými? Proč třeba aspoň nepomůžete zemědělcům a farmářům, aby nemuseli zdražovat a uživili se? Děkuji za konkr...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

19:05 Odporný Zelenskyj s velkým nosem... Německý deník čelí kritice za karikaturu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil svým proslovem formou videohovoru letošní setkání S…