Jurečka příští vládě věří: Máme blízké vztahy. Lidovci chtějí být sociálním svědomím

23.10.2021 11:14

Předseda lidovců Marian Jurečka prozradil, proč věří tomu, že budoucí vláda pěti stran ODS, lidovců, TOP 09, STAN a Pirátů dá republiku zase dohromady, a jakou roli v této vládě budou hrát lidovci.

Jurečka příští vládě věří: Máme blízké vztahy. Lidovci chtějí být sociálním svědomím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

V rozhovoru pro server Aktuálně.cz Jurečka poznamenal, že sice sleduje různé informace, kdo se stane ministrem a jaký resort vlastně povede, ale Jurečka to prý nemůže komentovat, protože pětice stran – ODS, lidovci, TOP 09, Piráti a STAN – o tom zatím ani nediskutovala.

Jurečka však už teď ví, že koalice SPOLU, tedy koalice ODS, lidovců a TOP 09 může fungovat, protože dobře fungovala už v opozici.

„Musím říci, že vzájemná schopnost se chápat, vycházet si vstříc a jednat férově funguje velmi dobře. A to jak v rámci koalice SPOLU, tak s kolegy z koalice Pirátů a STAN. Když jsem šel v roce 2013 do vlády s ČSSD a s hnutím ANO (M. Jurečka byl ministrem zemědělství, pozn. red,), tak tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku a Andreje Babiše jsem viděl den po volbách poprvé naživo. Když to srovnám s dneškem, tak to je obrovský rozdíl. My, kteří připravujeme vládu nyní, máme mezi sebou blízké vztahy, velmi dobře jsme se za poslední měsíce poznali,“ popsal situaci Jurečka.

A jakou roli chtějí hrát lidovci v příští vládě? Prý chtějí být jejím sociálním svědomím, aby se nezapomínalo na sociálně slabé.

„Už když se tvořil program koalice SPOLU, tak jsme si říkali, že bychom chtěli být právě takovým svědomím. Chceme dbát o to, aby v naší zemi existovala sociální solidarita, abychom mysleli mimo jiné na to, že mnozí lidé se potýkají s celou řadou problémů,“ pravil předseda lidovců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…