Jurečka půjde na policii. Fialovi dorazil žhavý dopis

24.03.2023 9:22

Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) bude muset na protikorupční policii vysvětlovat svoji činnost vedoucí k odvolání bývalého ředitele Úřadu práce ČR. Podle dostupných informací totiž mohl ředitele uplatit odměnou, kterou mu za jeho dobrovolný odchod z funkce nabídl. Jurečka nesouhlasí, zastal se ho i premiér Petr Fiala (ODS). Opozice naopak požaduje Jurečkovo odvolání, pokud se informace potvrdí. Navíc nejde o jediný skandál spojený v poslední době s Jurečkovým ministerstvem. Úředník Najmon, o něhož ve věci jde, poslal premiéru Fialovi dopis.

Jurečka půjde na policii. Fialovi dorazil žhavý dopis
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marian Jurečka, místopředseda vlády, ministr práce a sociálních věcí

Ministr podle zjištění MF DNES nabízel řediteli úřadu práce odměnu, když sám rezignuje.

„Najmon jako státní úředník podléhal služebnímu zákonu. Ten říká, že ukončit služební poměr lze, jestliže státní zaměstnanec podle výsledku dvou po sobě jdoucích služebních hodnocení nevykonává řádně službu. To ale nebyl případ Najmona,“ píše MF DNES.

Sám bývalý ředitel Viktor Najmon uvádí, že jeho poslední hodnocení bylo velmi dobré.

„Poslední hodnocení ze srpna loňského roku, které připravila ještě ministryně Jana Maláčová a předával mi jej už ministr Marian Jurečka, jsem měl velmi dobré. Aby mě mohl vyhodit, muselo být další hodnocení o tři stupně horší,“ je si jistý Najmon, který se proti svému odvolání z funkce brání prostřednictvím odvolání k nejvyššímu státnímu tajemníkovi.

Podle ministra Jurečky měl on sám výhrady k Najmonově práci a několikrát je bývalému řediteli i sdělil. Mluvil prý o neplnění mimořádných úkolů v souvislosti s energetickou a uprchlickou krizí.

Najmonovi podle MF DNES vytýkal zejména prodlevy při vyřizování sociálních dávek, chybějící zaměstnance a pomalou digitalizaci. Zmínil, že mu dal služební hodnocení a následně jej odvolal.

Na celou věc ale vrhá jiné světlo nahrávka, kterou si údajně pořídil odvolaný ředitel Najmon a která má dokazovat, že ministr Jurečka mu za to, že nebude dělat problémy a přistoupí na ukončení pracovního poměru dohodou, nabízí mimořádnou odměnu.

 

„Žádám klidně férově odchod v podobě vaší rezignace a dohodu na mimořádné odměně a ukončit tu spolupráci. A já to nebudu nijak komentovat,“ říká prý na nahrávce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu, za držhubné, nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří,“ prohlásil podle iDnes.cz Najmon.

To, zda lze zmíněné Jurečkovo jednání posuzovat jako úplatek, či jako jiné protizákonné jednání, bude podle všeho posuzovat Policie ČR. Ta na svém twitteru k článku, který vyšel na iDnes.cz uvedla, že „Informace prošetří z důvodu věcné příslušnosti NCOZ SKPV. Stejně jsme postupovali v obdobných případech i v minulosti.“

 

Případem nahrávky, která má dokazovat ministrovo uplácení, se zabývalo i opoziční hnutí ANO. Jeho první místopředseda Karel Havlíček se nechal slyšet, že pokud je nahrávka autentická, mohl tím být porušen služební zákon.

„Celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Máme služební zákon, který byl jednoznačně porušen,“ řekl podle serveru SeznamZprávy.cz Havlíček.

ANO pak vyzvalo premiéra Fialu, aby v případě potvrzení pravosti nahrávky situaci řešil, a pokud shledá, že byl služební zákon porušen, Jurečku odvolal. „Současně aby informoval veřejnost, jaký zvolí další postup,“ dodal Havlíček.

Postup ministra označil podle stejného serveru jako nepřípustný také bývalý ředitel protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka.

SeznamZprávy také informují o tom, že měl bývalý ředitel úřadu práce Najmon poslat premiérovi Petru Fialovi (ODS) dopis.

„Hovořil jste o mně jako o viníkovi neblahého stavu na ÚP ČR a ministrovi ing. Jurečkovi jako o zachránci, když mne odvolal z funkce generálního ředitele,“ píše se v něm.

Premiér Fiala se přitom podle MF DNES svého ministra zastával, což potvrzuje i zpravodajský server ČTK.

Ten napsal, že podle Fialy se ministr Jurečka snažil o změnu managementu a o to, aby se úřady práce posunuly dál a potřebné činnosti mohly vykonávat efektivně, moderně a dostatečným způsobem.

„Na tom se nebyl schopen s vedením úřadu práce shodnout. Tehdejší ředitel byl chráněn služebním zákonem. Pan ministr hledal cestu, jak se na odchodu dohodnout,“ řekl premiér s tím, že se nyní situace v úřadu práce odblokovala a změna bude dobrá i pro zaměstnance.

Dodejme, že v současné době se na Jurečkově ministerstvu řeší i další skandál, který se týká rozkradení značného množství peněz určeného na děti, humanitární dávky nebo pro Ukrajince. Současný ředitel Trpkoš navíc podle novinářů nezasáhl ani po informacích od podřízených, se slovy, že rozkradené peníze jsou jen „zlomky“ toho, co systém ušetří.

Psali jsme ZDE.

Právě odvolaný ředitel úřadu práce Viktor Najmon k celé situaci uvedl, že úředníci na chyby v systému upozorňovali už delší dobu.

„Se systémem přišlo Ministerstvo práce a sociálních věcí a úřady práce byly jen uživatelem. Upozorňovali jsme na možné chyby i na to, že například u příspěvku pro solidární domácnosti za ubytování Ukrajinců nemá úředník žádnou možnost zasáhnout, protože příspěvek zcela zpracovává robot,“ řekl před časem pro MF DNES.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Tak jestli byl Najmon neschopný a byl lempl, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserovnapater , 24.03.2023 12:00:59
nenáležela mu žádná mimořádná odměna a pokud mu ji Jurečka nabízel, jednalo se o zneužití finančních prostředků ministertsva financí. Mimořádné odměny jsou vázány na splnění mimořádných úkolů.Takhle se lze domnívat, že Jurečka kdykoliv chce dává finanční prostředky svým známým, aniž by to zdůvodnil. Nejvyšší kontrolní úřad by měl prověřit udělování odměn Jurečkou a zda se jednalo o výdaj prostředků v souladu se zákonem. Fiala si neuvědomuje, co to na Jurečku a vládu Fialy prozrazuje. Další ohýbání zákonů, jak se jim to hodí. Přitom jde vlastně o zlodějinu.

| 9 | 0

Další články z rubriky

Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

8:42 Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

„Oddělejte do jednoho měsíce všechny své vrstevníky v okrese a prokažte, že máte nárok na svůj důcho…