Jurečka slibuje přídavky za vychované děti. A se Starosty by se do koalice nehrnul

20.01.2020 18:48

Hostem pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu byl bývalý ministr zemědělství ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) Marian Jurečka (KDU-ČSL). Prozradil, co hodlá lidovcům nabídnout jako kandidát na předsedu. Jasně také řekl, že kdyby manželka s jeho kandidaturou nesouhlasila, neuvedl by ji. Vysvětlil také, proč nepodporuje pravicovou koalici s ostatními stranami ještě před volbami.

Jurečka slibuje přídavky za vychované děti. A se Starosty by se do koalice nehrnul
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

„Já přicházím s nabídkou, kdy prostě nabízím svoji pracovitost a zkušenosti, a je na delegátech KDU-ČSL, jak se rozhodnou,“ poznamenal Jurečka. Svou kandidaturu ale rozebíral s manželkou. „Protože máme doma pět dětí, a kdyby manželka řekla ‚nechoď do toho‘, tak bych zůstal doma, abych jí víc pomáhal,“ zdůraznil Jurečka.

Chce lidovcům nabídnout zkušenost, kterou zmixuje s novými tvářemi, protože nabízet jen nové tváře nestačí. Jen s nimi se prý lidovci na sedm procent a výš nedostanou.

Chce pomoci rodinám s dětmi, které se ve skutečnosti starají o to, aby fungoval náš průběžný důchodový systém, bude chtít řešit otázky bydlení a tak podobně. Nechce prý stále dokola řešit problémy premiéra Andreje Babiše (ANO), ale to, co Českou republiku posune kupředu.

Už v minulosti navrhoval maminkám v důchodu přidat 500 korun za každé vychované dítě. Tento svůj návrh hodlá opět oprášit.  

To, co však rozhodně oprašovat nechce, je předvolební spolupráce se Starosty a nezávislými a s dalšími stranami. „Já chci být větší realista, než jsem byl před třemi lety,“ řekl jasně. U předvolebních koalic vidí problém v tom, že dva subjekty potřebují pro vstup do Sněmovny deset procent, a ne pět procent. „Já chci realisticky říkat veřejnosti, ‚podívejte se, vy máte očekávání, ale jsou tady limity, které představují překážky‘,“ pravil Jurečka.

Když se rozhovor blížil k závěru, přišla řeč také na zemědělské dotace, které možná bude muset Česko vracet EU. I za dobu, kdy byl Jurečka ministrem zemědělství. Osobně je přesvědčen, že Česko dokáže vyargumentovat to, že ten a ten projekt byl v pořádku, takže Česko bude platit podstatně méně, než se říká dnes. Možná nebudeme platit nic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…