K soudu s Čechem v Súdánu přišli i zástupci ambasády EU

05.12.2016 18:30

Dnešní soudní stání v Chartúmu s českým misionářem Petrem Jaškem přišli sledovat i zástupci ambasády Evropské unie. ČTK to sdělila česká velvyslankyně v Káhiře Veronika Kuchyňová Šmigolová, jejíž úřad má působnost také pro Súdán. Jašek čelí v africké zemi obvinění z protistátní činnosti a v minulosti se jej zastal Evropský parlament.

K soudu s Čechem v Súdánu přišli i zástupci ambasády EU
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

„Soudní líčení trvalo zhruba hodinu a půl, byl vyslechnut jeden svědek obžaloby a jeden obhajoby. Pokračovat se bude 12. prosince,“ uvedla Kuchyňová Šmigolová, podle jejíhož dřívějšího vyjádření může prvostupňový soud vynést rozsudek ještě letos.

„Přítomen byl zástupce naší ambasády v Káhiře, který hovořil delší dobu i s panem Jaškem. Ten je stále v relativně dobré fyzické i psychické kondici,“ doplnila velvyslankyně.

Česká diplomacie se snaží Jaška dostat ze Súdánu, kde byl podle ní na misionářské misi. Důkazy obžaloby proti němu jsou podle Prahy velmi slabé.

Účast pracovníků ambasády EU na soudním stání může souviset s říjnovým usnesením Evropského parlamentu, které vyjadřuje znepokojení nad celkovou situací v Súdánu. Čeští europoslanci Pavel Svoboda a Jaromír Štětina do textu prosadili zmínku o Jaškovi, který byl zadržen loni v prosinci.

Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je také činnost proti státu. Server Christian Solidarity Worldwide uvedl, že Jašek je podezřelý z šíření nepravdivých informací.

Organizace Release International na svém webu napsala, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Podle tohoto zdroje policie u Jaška na chartúmském letišti našla stvrzenku o předání 5 000 dolarů na léčebné výdaje pro popáleného studenta. Český občan byl okamžitě zatčen.

Jašek odjel do Súdánu pomáhat tamním křesťanům a nebyla to jeho první cesta do rizikové oblasti. V minulosti již pomáhal křesťanům v Nigérii.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…