KDU-ČSL v Brně chce zachovat současnou koalici, ODS bude jednat i s ANO

28.09.2022 6:30

KDU-ČSL v Brně chce zachovat současnou koalici ve vedení města, kterou tvoří ODS, lidovci, Piráti a ČSSD. Novinářům to po jednání s vítěznou ODS s TOP 09 řekl primátorčin náměstek a lídr kandidátky KDU-ČSL se STAN Petr Hladík (KDU-ČSL).

KDU-ČSL v Brně chce zachovat současnou koalici, ODS bude jednat i s ANO
Foto: Daniela Černá
Popisek: Brno

Primátorka a jednička kandidátky ODS s TOP 09 Markéta Vaňková (ODS) uvedla, že chce jednat se všemi stranami a o víkendu jednání vyhodnotit. Nicméně připustila, že s lidovci a STAN se setká ještě po víkendu.

V pondělí ODS s TOP 09 jednala s ANO, dnes s lidovci. Ve čtvrtek nejspíš vítěze čeká jednání s SPD a poté s Piráty, v pátek by měla jednání uzavřít setkání se Zelenými s Žít Brno a ČSSD.

Hladík chce zachovat současnou koalici, nebo vznik koalice na vládním půdorysu. Ve vládě je Spolu složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a také Piráti se STAN. Vaňková i Hladík uvedli, že se bavili o programových prioritách i gescích a konkrétních lidech, kteří by je zastávali. Právě to chce Vaňková slyšet od každé strany, která se dostala do zastupitelstva. Vaňková připustila, že s lidovci bude jednání pokračovat i po víkendu, zatímco po pondělní schůzce s ANO žádný další termín schůzky není. Podle Vaňkové z toho ale nelze nic vyvozovat.

Právě mezi Vaňkovou a Hladíkem bylo cítit v poslední době napětí. Například na tiskových konferencích řešili drobné neshody při prezentování témat. Hladík se také krátce před volbami opřel do Vaňkové na sociálních sítích kvůli jejímu vyjádření v politické debatě v televizi, že by po volbách chtěla jednat se všemi. Z jednání tedy nevyloučila SPD. Později to zdůvodnila tím, že s SPD nepreferuje koalici, nicméně by i hnutí mohlo něčím přispět pro rozvoj města. Právě spory a napjaté vztahy mezi Vaňkovou a Hladíkem by tak mohly sehrát určitou roli při vyjednávání o koalici. Dnešnímu setkání předcházelo předání velké kytice,

kterou Hladík Vaňkové přinesl. Primátorka přiznala, že díky tomu jednání začalo v příjemné atmosféře.

Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL 10. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohra kolapsu Hamplové. Za Němcovou se styděli už i spolustraníci

16:50 Dohra kolapsu Hamplové. Za Němcovou se styděli už i spolustraníci

Nově zvolené senátorce Janě Zwyrtek Hamplové se při jednání horní komory parlamentu udělalo nevolno …