KGB dle Mitrochina po nástupu Jana Pavla II. varovala před církví

14.08.2014 10:30 | Zprávy

Činnost katolické církve v Československu po zvolení Karola Wojtyly papežem znatelně vzrostla, oznamovala v roce 1979 do Moskvy pražská filiálka sovětské tajné služby KGB. Vyplývá to z dokumentů z archivu někdejšího pracovníka KGB Vasilije Mitrochina, které byly nedávno zpřístupněny v Británii. V roce 1982 československé tajné služby své sovětské kolegy varovaly, že katoličtí duchovní začnou využívat pacifistická hesla, aby v boji proti režimu v ČSSR dostali na svou stranu „masy".

KGB dle Mitrochina po nástupu Jana Pavla II. varovala před církví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel, ilustrační foto

Podle historika Prokopa Tomka ale tyto zprávy ukazují, že komunistické tajné služby vnímaly některé dění ve východním bloku nadsazeně.

Skoro o deset let dříve, v roce 1973, poslali sovětští zpravodajci do moskevské centrály podrobnou zprávu o nové církevní politice Komunistické strany Československa. Ta kromě jiného obsahovala rozhodnutí o podpoře Sdružení katolických duchovních Pacem in terris (Mír na zemi) a o podpoře tendencí oslabujících jednotu katolíků. Nechyběl ani záměr využít údajných protikatolických nálad v českobratrské církvi evangelické s cílem změnit její negativní orientaci vůči státnímu zřízení.

„Reakční část církve a zástupci 'tajné církve' se na společné platformě antisocialismu sešli s vnitřním nepřítelem a snaží se získat na svou stranu mladou generaci duchovenstva i věřících s odkazem na boj za lidská práva," napsala KGB v roce 1979. Důkazem propojení církevních a opozičních kruhů mělo podle Sovětů být, že jedním z mluvčích Charty 77 se stal filozof a evangelík Ladislav Hejdánek.

Mladí duchovní se podle zpráv KGB zdrženlivě či přímo odmítavě stavěli „ke spolupracovníkům státních orgánů" či k účasti v Pacem in terris. Wojtyla se papežem Janem Pavlem II. stal v říjnu 1978.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vláda chystá daňovou past na brigádníky. Vondráček: Šikana obyčejných lidí!

9:11 Fialova vláda chystá daňovou past na brigádníky. Vondráček: Šikana obyčejných lidí!

Plánované zrušení srážkové daně z přivýdělků, které prosazuje vláda Petra Fialy, vyvolává silnou kri…