Podle historika Prokopa Tomka ale tyto zprávy ukazují, že komunistické tajné služby vnímaly některé dění ve východním bloku nadsazeně.
Skoro o deset let dříve, v roce 1973, poslali sovětští zpravodajci do moskevské centrály podrobnou zprávu o nové církevní politice Komunistické strany Československa. Ta kromě jiného obsahovala rozhodnutí o podpoře Sdružení katolických duchovních Pacem in terris (Mír na zemi) a o podpoře tendencí oslabujících jednotu katolíků. Nechyběl ani záměr využít údajných protikatolických nálad v českobratrské církvi evangelické s cílem změnit její negativní orientaci vůči státnímu zřízení.
„Reakční část církve a zástupci 'tajné církve' se na společné platformě antisocialismu sešli s vnitřním nepřítelem a snaží se získat na svou stranu mladou generaci duchovenstva i věřících s odkazem na boj za lidská práva," napsala KGB v roce 1979. Důkazem propojení církevních a opozičních kruhů mělo podle Sovětů být, že jedním z mluvčích Charty 77 se stal filozof a evangelík Ladislav Hejdánek.
Mladí duchovní se podle zpráv KGB zdrženlivě či přímo odmítavě stavěli „ke spolupracovníkům státních orgánů" či k účasti v Pacem in terris. Wojtyla se papežem Janem Pavlem II. stal v říjnu 1978.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk