KSČM podává stížnost na Změnu pro Liberecký kraj. Kvůli průzkumu

19.10.2012 12:32

Předsedkyně krajské KSČM v Libereckém kraji Dana Lysáková podává stížnost na konkurenční Změnu pro Liberecký kraj. Hnutí totiž podle ní porušilo zákon, když těsně před volbami zveřejnilo ve svých novinách předvolební průzkum.

KSČM podává stížnost na Změnu pro Liberecký kraj. Kvůli průzkumu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM
reklama

Oznámení pro porušení zákona směřuje na Krajský úřad Libereckého kraje. Pokud by se pochybení potvrdilo, hrozí Změně až půlmilionová pokuta. Její lídr Jan Korytář je však přesvědčen o tom, že Změna zákon neporušila.

Noviny Změny pro Liberecký kraj byly podle Lysákové distribuovány po celém kraji Českou poštou 10. a 11. října. Na čtvrté straně je předvolební průzkum, který v rámci svých debat zveřejnila Česká televize. Lidé ale podle Lysákové dostali noviny do schránek až v době, kdy už to zákon zakazuje.

"Současně ještě v den voleb - 12. října v poledních hodinách, byly tyto noviny distribuovány osobně mimo jiné Janem Korytářem a Zuzanou Kocumovou na terminálu MHD," uvádí ve svém oznámení Lysáková.

Podle zákona se přestupku či správního deliktu v případě právnické osoby, dopustí ten, kdo od tří dnů před zahájením voleb do zastupitelstva kraje a ve dnech voleb publikuje předvolební průzkumy. Korytář je však přesvědčen o tom, že se to vztahuje na zveřejnění nových průzkumů.

"V novinách byl průzkum, který byl zveřejněn už v září, tyto průzkumy jsou samozřejmě k nalezení na internetu," řekl. Distribuce novin byla podle něj s poštou dohodnuta na pondělí až středu. To podle Lysákové není pravda, a lze to doložit smlouvou.

Přestože Lysáková není spokojena s obsahem novin, které jsou podle ní plné nepravdivých a zavádějících informací, nechce zpochybňovat výsledek voleb. "Ačkoli vzhledem k velice rozporuplnému obsahu a matení voličů by to nebylo od věci," uvedla. Vadí jí ale především to, že volební kampaň Změny byla založena na prezentaci morálky a dodržování zákonů. "Samotná kampaň tohoto subjektu tomu ale neodpovídala," dodala Lysáková.

Krajské volby v Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj před KSČM a Změnou pro Liberecký kraj. Ze 45 mandátů získali starostové 13, komunisté a Změna pro Liberecký kraj mají po deseti mandátech.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

14:02 Maláčová v problémech. Ještě horší čekají na Hamáčka, a nejen kvůli radovánkám na dovolené. Poprvé se začalo mluvit o pádu vlády

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) má potíže. Na její ministerstvo vtrhla polic…