Kalousek: Nechceme volby. Nepustíme k moci komunisty

18. 6. 2013 8:19

Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Právo uvedl, že jeho strana se bude snažit dohodnout na novém premiérovi z řad ODS, předčasné volby prý nejsou vhodným scénářem. Přesto ale ministr upozorňuje, že strana neschválí kandidáta ODS za každou cenu.

Kalousek: Nechceme volby. Nepustíme k moci komunisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek
reklama

TOP 09 už dopředu dala najevo, že ne každý kandidát ODS je pro ni přijatelný. Podle Kalouska jde o vzkaz do vlastních řad. "Našim voličům a členům jsme chtěli jasně říct: ODS bude nominovat premiéra, ale ODS taky chápe, že nekývneme na kohokoli," upřesnil ministr.

Podle místopředsedy TOP 09 to nutně neznamená, že nechtějí Nečasova následníka, prvního místopředsedu ODS Martina Kubu. Strana prý pouze zdůrazňuje, že na konkrétním člověku musí být shoda. Kalousek také uvedl, že nová vláda s jasnou podporou ve sněmovně musí být sestavena do dvou týdnů.

Pustit k moci komunisty prý topku neláká

Ministr financí nepřipouští jako schůdnou variantu předčasné volby. Nebylo by to podle něj fér vůči voličům, kteří koalici dali mandát na celé volební období. Nicméně Kalousek si je vědom toho, že taková vláda bude mít slabší pozici.

"Nedělám si iluze, že může prosadit zásadní zákony, ale může prosadit státní rozpočet v rámci programu vlády rozpočtové odpovědnosti. Může pomoci lidem postiženým povodněmi. Můžeme ještě jedenáct měsíců nepouštět k moci socialisticko-komunistické realizace a v řádných volbách udělat vše, aby se to nepovedlo ani po volbách. To je zásadní úkol pro TOP 09," uvedl ministr.

Prioritou je nyní shoda na novém předsedovi vlády. Zda dojde ke změně některých ministerských postů, je podle Kalouska předčasné komentovat. "Můj osobní názor je takový, že u nás bude jedině změna na Ministerstvu kultury, která už byla oznámena. Nepředpokládám, že by předseda Schwarzenberg chtěl dělat nějaké jiné změny," odhaduje ministr financí.

Česká republika má přednost

Ačkoli by v případě předčasných voleb TOP 09 pravděpodobně porazila ODS a stala se tak nejsilnější pravicovou stranou, podle Kalouska je pro vedení topky nejdůležitější zájem České republiky, až potom "závody na pravici".

"Z hlediska politického taktizování by to možná výhodné bylo, ale nebylo by to prospěšnější pro politickou scénu. Získat na úkor ODS pár hlasů a pustit k moci komunisty není nic, co by nás lákalo," uzavřel Kalousek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…