Kalousek: Novičok ve Sněmovně? Napravíme Zemanovu sabotáž proti vlastní zemi

29.05.2018 12:24

Sněmovnu čeká další bouřlivé jednání, kvůli jedu novičok. Na uspořádání mimořádné schůze trvala TOP 09. Předseda jejího poslaneckého klubu Miroslav Kalousek trval na svolání mimořádné schůze kvůli otázce, zda se v Česku novičok vyráběl, či nevyráběl. Bezpečnostní informační služba (BIS) tvrdí, že nikoliv. Prezident Zeman hlásá, že se u nás vyráběl. TOP 09 chce, aby k tomu své řekla i Sněmovna jako politický suverén. Abychom si uchovali důvěru našich spojenců.

Kalousek: Novičok ve Sněmovně? Napravíme Zemanovu sabotáž proti vlastní zemi
Foto: Kalousek
Popisek: Miroslav Kalousek na tiskovém brífinku před schůzí sněmovny

Kalousek před kamerami ČT oznámil, že o svolání mimořádné schůze na čtvrtek na 9. hodinu ráno požádalo 55 poslanců. „Já jsem dnes informoval předsedy všech klubů i vedení Sněmovny na organizačním výboru, že naší minimální ambicí je, aby Sněmovna schválila prosté usnesení, které je i usnesením zahraničního výboru, že na území České republiky nebyla vyráběna a testována látka novičok,“ poznamenal Kalousek s poukazem na smrtící jed, který byl před několika desítkami let vyvinut v Sovětském svazu. „Pokládáme za důležité, aby Sněmovna jako vrcholná ústavní autorita toto řekla,“ doplnil.

Pak se ovšem dopustil nemilého přeřeku. Pravděpodobně chtěl novinářům sdělit, že pokud dojde k tomu, že program schůze nebude schválen současnou vládní koalicí ANO, KSČM a SPD Tomia Okamury, tak to nebude znamenat nic jiného, než že tyto tři kluby nejsou ochotny stvrdit pravdu. Jenže místo KSČM přiřadil Kalousek do koalice ODS. „Pokud se stane a program této schůze nebude schválen současnou vládní koalicí ANO, ODS a SPD,“ padlo z úst Kalouska, nebude to prý znamenat nic jiného, než že popíraná koalice nechce hlasovat pro pravdivé tvrzení. „A nebudou tak chtít napravit sabotáž, které se vůči vlastní zemi dopustil pan prezident Zeman,“ pokračoval Kalousek.

ANO, KSČM i SPD opakovaně popřely, že by spolupracovaly a znovu a znovu opakují, že žádná koalice neexistuje. Na druhé straně, poslanci stran či hnutí Andreje Babiše (ANO), Vojtěcha Filipa (KSČM) a Tomia Okamury (SPD) už v jednom šiku prosadili řadu věcí.

Kalousek také připomněl, že Česká republika stále nemá vládu s důvěrou a prezident Zeman na tom nese spoluzodpovědnost, neboť se chystá již podruhé pověřit sestavením vlády Andreje Babiše, aniž by bylo jisté, zda najde ve Sněmovně většinu. Přitom to mohlo být všechno jinak. Kalousek podotkl, že těsně po volbách TOP 09 navrhovala nezvolit předsedu Sněmovny do chvíle, než bude jasné, na jakém půdorysu vznikne vláda. Kalousek si za tento návrh před sedmi měsíci vysloužil mnoho kritických slov.

Přesto si dodnes trvá na tom, že by bylo správné postupovat podle tehdejšího návrhu TOP 09. „Kdyby Sněmovna podpořila náš návrh, tak nám už půl roku nevládl trestně stíhaný agent komunistické Státní bezpečnosti, anebo by nám vládl, ale vládl by nám s vládou s důvěrou. To znamená, že ta odpovědnost neleží na prezidentovi republiky, ale leží také na většině Poslanecké sněmovny,“ tepal Kalousek své kolegy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačali

21:39 To bude s*ačka! Pozvracíte se! Ovčáček a Soukup vytočili celou „kavárnu". A to ještě ani nezačali

Oficiální stránka televize Barrandov na svém twitteru sdílela upoutávku na premiérový díl pořadu Pol…