Kalousek: Schwarzenberg není sluníčkář. Jeho výroky jsou posunovány

06.02.2016 10:14

Při řešení migrační krize musíme kromě bezpečnosti našich občanů myslet i na jejich prosperitu. A to by řešení na národní úrovni nepřineslo, protože by vedlo pouze k rozpadu schengenského prostoru, a to by pro nás znamenalo ekonomickou katastrofu, varuje v rozhovoru pro dnešní Právo předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Odmítá také, že by TOP 09 i její bývalý předseda Karel Schwarzenberg byli tzv. sluníčkáři. Pouze prý nechtějí za žádných okolností šířit strach, paniku a hysterii.

Kalousek: Schwarzenberg není sluníčkář. Jeho výroky jsou posunovány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Novopečený předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Kalousek v reakci na tvrzení redaktora, že Schwarzenberg je vůči uprchlíkům vstřícný, uvedl, že „... pan předseda není sluníčkář, jeho výroky jsou posunovány“. Podle Kalouska Schwarzenberg vždy vycházel z principů masarykovské pragmatické politiky.

Připomněl, že TOP 09 dlouhodobě kritizuje Evropskou unii za její nerozhodnost a neakceschopnost. Zároveň se ale ostře opřel do politiků, kteří používají silně protiimigrantskou rétoriku: „Někteří pánové, kteří na tom získávají politické body, mi připomínají někoho, komu se na zahradu valí voda a který křičí. ‚Já tu vodu tady nechci!‘, a ta voda tu proto nebude,“ prohlásil.

Je nutné nejen zajistit bezpečnost občanů, ale i jejich prosperitu

Ohledně migrační krize Kalousek uvedl, že na prvním místě je nutné zajistit bezpečnost našich občanů a jejich majetků. Zároveň je ale třeba také zaručit i jejich prosperitu. To prý jde dohromady jen tehdy, pokud se najde evropské řešení. Řešení na národní úrovni podle Kalouska může sice na chvíli vzbudit dojem, že jde o řešení. Podle něj by to ale vedlo pouze k rozpadu schengenského prostoru. „... A to by pro nás znamenalo ekonomickou katastrofu. To znamená propad produktivity, ztrátu desítek tisíc pracovních míst a pokles životní úrovně,“ varoval s tím, že i kdybychom hranice uzavřeli, rizik migrantské krize bychom se stejně nezbavili.

Podle šéfa TOP 09 by se měl změnit rozpočet Evropské unie na roky 2014 až 2020. Ten byl totiž schválen, když uprchlická krize ještě nebyla prioritou. „Dnes je, ale rozpočet pamatuje hlavně na dotace do zemědělství, na cyklostezky a různá čapí hnízda,“ řekl s tím, že nyní by se měla dát významná část těchto prostředků na společné evropské řešení migrační krize.

Zlepšit podmínky v uprchlických táborech

Jak by takové řešení mělo podle Kalouska vypadat? „Musíme chránit vnější evropské hranice, být důslední v návratové politice a potírat organizovaný zločin a převaděče,“ řekl s tím, že je nutné rovněž zbudovat společnou humanitární agenturu, která zlepší podmínky v uprchlických táborech a sníží zoufalství lidí, kteří z nich chtějí utéct, protože podmínky v nich jsou neúnosné.

Prohlásil také, že pro ČR neexistuje bezpečnější a pro budoucí prosperitu lepší prostor než společná Evropa. „Pak jsou tu ti, kteří chtějí Unii rozmontovat a myslí si, že nám bude líp v pozici národních států. A to si přeje i Vladimir Putin,“ upozornil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

8:14 Bolek Polívka, Miroslav Donutil... Umělec žertuje o smrti Miloše Zemana

Malba lebky a nápis Zeman z hrobu nyní „zdobí“ vrata brněnského divadla Husa na provázku. Divadlo, j…