Kalousek: Snižte deficity, říká nám MMF. A my?

24.11.2022 11:31 | Ze sítí

Mezinárodní měnový fond (MMF) tvrdě zhodnotil stávající situaci i výhled do budoucna České republiky a to jak v oblasti růstu inflace, tak v oblasti hospodářského růstu. Ten má být dokonce pro příští rok v záporných číslech. Pro další období doporučuje MMF zvyšování úrokových sazeb, cílenou a dočasnou podporu zmírňující krizi v oblasti životních nákladů a posilování integrace žen a migrantů na trhu práce. V souvislosti s uvedenými skutečnostmi Miroslav Kalousek vládu opět nešetřil.

Kalousek: Snižte deficity, říká nám MMF. A my?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek líbá ruku Markétě Pekarové Adamové

„Zotavování České republiky z pandemie udusila ruská válka na Ukrajině,“ píše se doslova ve zmíněné zprávě s tím, že inflace zůstává výrazně vysoká a společně s růstem životních nákladů způsobují značný společenský tlak.

„Trh práce zůstává napjatý a přetrvává zranitelnost způsobená přehřátým trhem s nemovitostmi. Nejistota je vysoká kvůli válce a představuje riziko pro ekonomiku, která bude dále klesat, a inflaci, která může ještě růst.“

Na zprávu MMF reagoval na svém Twitteru i bývalý ministr financí a zakladatel současné vládní TOP 09 Miroslav Kalousek. Již tradičně neměl s vládou Petra Fialy a jeho ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) žádné slitování.

„Mezinárodní měnový fond radí české vládě snížit deficity a ČNB radí zvýšit úroky,“ začal Kalousek svůj text krátkým souhrnem zprávy MMF.

 

„A to zase ne, žádní cizáci nám radit nebudou,“ pustil se ale následně do ostřejšího, ironického tónu.

„My si jdeme vlastní cestou, tohle je naše inflace a my ji nedáme,“ parodoval bývalý ministr financí chování české vlády a status zakončil varujícím konstatováním.

„Odpovědná střední třída holt přijde o úspory. No a co? Koho to zajímá?“

V dalším textu se pak Kalousek vyjádřil ještě k případnému navyšování úrokových sazeb, jak o něm mluví zpráva MMF.

„Odborný aparát ČNB navrhoval bankovní radě úroky zvýšit o 0,75 %. Bankovní rada doporučení nepřijala. Je to jistě její právo, ale bylo to víc politické, než odborné rozhodnutí,“ nebyl s rozhodnutím ČNB evidentně spokojený Kalousek.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) podle Hospodářských novin začátkem listopadu dle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech.

Dodejme, že zpráva MMF uvádí, že ekonomický růst v roce 2022 zpomalí na 2,3 procenta a v roce 2023 přejde do záporu na zhruba -0,5 procenta, protože kupní síla domácností slábne a firmy se v nejisté době bojí investovat. 

Očekává také zmírnění napjatého pracovního trhu poté, co se ekonomika ustálí a ukrajinští uprchlíci se začlení do pracovního procesu.

Předpokládá, že růst se do konce roku 2024 výrazně oživí, zejména díky spotřebě a vývozu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Andrej Babiš byl položen dotaz

Udělal jste z ČR snadný cíl pro Putina

Když by došlo na válku, nemyslíte, že teď hrozí, že námnaši spojenci nepomůžou, když vy nechcete pomoc jim? Nemáte dojem, že jste nás tím dost ohrozil?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

21:37 Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

Poslední předvolební prezidentskou debatu na Nově moderoval Reynolds Koranteng, stejně jako před prv…