Kalousek chce nalít 35 miliard do ekonomiky, píše deník

19.11.2012 8:54

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se rozhodli otočit vládní kormidlo a plánují škrtů méně. Ušetřené prostředky investují především na podporu ekonomiky, především podporu exportu. Na boj s nezaměstnaností a na uplatnění českých produktů na perspektivních trzích má jít až 35 miliard korun.

Kalousek chce nalít 35 miliard do ekonomiky, píše deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) hodlá v dalších letech snižovat státní dluh pomaleji a získané prostředky chce využít na oživení českého hospodářství. Informuje o tom pondělní MF Dnes. Finanční injekce se dočká především český export a projekty spolufinancované z peněz EU.

Uvážlivější konsolidace

„V zájmu růstu a zaměstnanosti je na místě v dalších letech rozvolnit konsolidační úsilí. Zároveň reflektujeme i doporučení Mezinárodního měnového fondu, abychom konsolidovali uvážlivěji,“ říká ministr v rozhovoru pro deník MF Dnes.

Ministr financí prohlašuje, že se česká vláda v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS) spokojí s poklesem zadlužování pod tři procenta HDP. K dalšímu snižování zadlužení může dojít, až české hospodářství poroste alespoň rychlostí dvou procent ročně. Na zeštíhlení státní správy má sle stejně dojít. Stojí za připomenutí, že rušení přebujelých ministerských agend slibuje vláda prakticky od svého nástupu v roce 2010, ale hlavní „řez" má vládá stále ještě před sebou.

„První vlaštovkou za evropské peníze, která má zbrzdit nezaměstnanost, je od září běžící program Vzdělávejte se pro stabilitu neboli kurzarbeit po česku. Pro koho nemá firma momentálně práci, toho místo vyhazovu pošle na školení a stát jí uhradí náklady. Pro podniky je připraveno až 800 milionů korun," píše MF Dnes.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Víte, jak to dopadá.“ Imunolog rozstřelil hlídání covidu. Funguje to jinak

15:43 „Víte, jak to dopadá.“ Imunolog rozstřelil hlídání covidu. Funguje to jinak

Epidemie covidu-19 opět posiluje. Imunolog Vojtěch Thon, který dnes hovořil na ČRo, ovšem poznamenal…