Kalousek jásá. S Fialovou vládou znovu posíláme přátelské signály finančním trhům

18.10.2021 15:54

Někdejší ministr financi a bývalý poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek se zaradoval, že rodící se vláda pravděpodobného premiéra Petra Fialy (ODS) získá zpět pod kontrolu řízení veřejných financí, a nad tím, že je konec jedné „z největších hloupostí“, za kterou označuje projekt vodního kanálu Odra-Labe-Dunaj, jehož propagátorem je prezident Miloš Zeman.

Kalousek jásá. S Fialovou vládou znovu posíláme přátelské signály finančním trhům
Foto: Repro ČT24
Popisek: Exposlanec Miroslav Kalousek (TOP09)

Lídr vítězné koalice SPOLU a zřejmě příští premiér Petr Fiala (ODS) v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že by chtěl na příští rok sestavit státní rozpočet, který by počítal se schodkem do 300 miliard korun. „Měli bychom se dostat pod schodek 300 miliard,“ sdělil.

Rozpočet Babišovy vlády odmítl podpořit. „Nemůžeme podpořit tento rozpočet, protože bychom vědomě podporovali další růst inflace a zdražování,“ doplnil. Česko by tak do příštího roku vstoupilo v rozpočtovém provizoriu, které by trvalo v řádu týdnů až dvou měsíců.

Miroslav Kalousek na jeho slova nadšeně reaguje. Nejde podle něj totiž jen o aktuální úsporu. „Jde také o jasný signál finančním trhům, že vláda získala zpět pod kontrolu řízení veřejných financí, které se Babišově vládě zcela vymklo,“ sdělil s tím, že to bude první zkouška odvahy a kompetence Fialovy vlády. „A já věřím, že v ní obstojí,“ napsal ve svém tweetu.

Stejně tak se jen o pár hodin později zaradoval i nad tím, že se rozplyne i prezidentův sen o kanálu Odra-Labe-Dunaj. „Je mnoho hloupostí, nad kterými se, bohudík, zavře voda. Jednou z těch největších je kanál Odra-Labe-Dunaj. V servilitě před Zemanovou umanutostí do něj Babišovy vlády investovaly desítky milionů za zmanipulované studie. Škoda jich. Těch milionů, ne těch studií,“ napsal Kalousek. Stavba kanálu by vyšla na zhruba 582 miliard korun.

Fiala upřesnil, že ušetřit by chtěl na provozních výdajích státu. „Dal bych každému ministrovi za úkol, aby ve svém resortu našel provozní úspory ve výši šesti procent. Kdybychom tyto úspory měli, tak jsme schopni ten deficit rozpočtu skoro o 100 miliard snížit,“ řekl Fiala. Zopakoval, že jeho vláda nechce zvyšovat daně, protože zkrotit výdaje státu lze bez tohoto opatření.

Dosavadní ministryně financí Alena Schillerová označila škrty plánované Fialou za „zcela nereálné“ bez razantního omezení investic a platů ve veřejném sektoru. Šestiprocentní úspory na provoz přinesou maximálně pět miliard korun a rozpočtové provizorium bude podle ní znamenat mimo jiné to, že mzdy ve veřejném sektoru od Nového roku nevzrostou.

Když se naposledy řešil rating:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

19:45 Když Kalousek, tak i Rakušan. Gazdík vysvětlil národu, že by byl skvělý prezident

Poslanec a jeden ze zakladatelů hnutí STAN Petr Gazdík se domnívá, že Vít Rakušan by měl kandidovat …