Kalousek lže o nějakých pěti miliardách, já z toho nemám vůbec nic. Takto se v televizi rozjel Andrej Babiš

31.05.2015 21:38

Hostem Týdne v politice na ČT24 byl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Rozčiloval se nad tím, jak moc o něm pravicová opozice lže. Ocenil naopak, jak jednotně koalice postupovala při hlasování o nedůvěře vládě, byť se mu stále nelíbí, že vláda postupuje těžkopádně. Kolegové prý dělají i politiku, což on údajně moc neumí. Nejdřív ze všeho se ale omluvil občanům.

Kalousek lže o nějakých pěti miliardách, já z toho nemám vůbec nic. Takto se v televizi rozjel Andrej Babiš
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš při projevu ve sněmovně
reklama

„Já se omlouvám všem občanům, kteří se na to dívali. Je to takový divadlo. Je pravda, že já ten střet zájmů mám, ale nejsem blázen, abych toho zneužil a ničil si vlastní image,“ prohlásil ministr financí. Dnes je prý v takové pozici, že je rád, když jeho firmy prohrají v některých zakázkách. V jiných zase vyhrají, ale Babiš v tom nevidí problém. Má totiž tak velké firemní impérium, že ani neví, jaké všechny firmy do něj patří, a nemá čas ani chuť k tomu, aby v jejich prospěch snad lobboval, jak mu vyčítá opozice.

Ta dnes umí pořád dokola opakovat jen jednu věc. „Cokoli Babiš řekne, je špatně,“ kroutil hlavou ministr. „Pan Kalousek dokáže brutálně lhát, že já tu mám nějakých pět miliard dotací, já nemám ani korunu,“ rozčílil se. Já jsem přišel z prostředí, kde platí podání ruky a kde se říká pravda,“ pokračoval.

Následně ukázal na sklenku vody, která stála před ním, a prohlásil, to je, jako kdyby vám někdo tvrdil, že tohle je flaška Coca-coly, a já bych řekl ne, to je sklenka vody, ale on by opakoval, ne to je flaška Coca-coly," rozčiloval se.

Šéf ANO také ocenil, že koalice vystupovala při hlasování o nedůvěře jednotně, byť se mu společné vládnutí zdá poněkud těžkopádné, a to i proto, že jeho koaliční partneři dělají politiku. „To já moc neumím,“ poznamenal.

Daně nezvýším

Ve druhé polovině rozhovoru se věnoval situaci ve vládě. Na prvním místě zmínil dotace pro poštu. Nakonec na ně kývl, byť se tomu dlouho bránil. Jako svou prohru to ale nevidí, protože se došlo ke kompromisu, v němž je řečeno, že se dotace bude týkat až roku 2016. „Ubránil jsem rozpočet 2015,“ pochválil sám sebe. Dodal také, že je třeba přijmout systémové změny, pokud jde o financování pošty.

Na vládě se prý vedou také debaty o slevách za děti pro živnostníky, kteří platí daně paušálem. Babiš připomněl, že tuto možnost zrušila pravicová vláda pánů Nečase a Kalouska a on se nebrání k jejímu navrácení, ale je třeba o tom diskutovat, protože nesmíme zapomínat, že máme nemalé dluhy. Nezvyšování dluhu nebo dokonce jeho snižování vidí Babiš jako svůj hlavní úkol. Opakovaně přitom zdůrazňoval, že se nebudou zvyšovat daně, a to především tehdy, když se podaří zlepšit jejich výběr např. prostřednictvím elektronické evidence tržeb. „V rámci evidence tržeb já dokonce navrhuji snížit daně, a to DPH u restaurací z 21% na 15 %,“ připomněl.

Z Babišových úst také znovu zaznělo, že do České republiky zavítá chorvatský ministr financí, který vysvětlí, jak je to s elektronickou evidencí tržeb u nich.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje uši! Maláčová je v šoku. Z vás, co chcete rozvolňovat. Za covid můžete vy všichni

18:30 Moje uši! Maláčová je v šoku. Z vás, co chcete rozvolňovat. Za covid můžete vy všichni

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v rozhovoru uvedla, že nevěří vlastním uším,…