Kalousek s Dobešem školám zatím nic neslibují. Možná ale sníží platy

11.08.2011 18:38

Odbory nevyjednaly další peníze od ministra financí Miroslava Kalouska ani ministra školství Josefa Dobeše. Prý není kde brát. Proto se odbory chtějí obrátit na premiéra Petra Nečase, jelikož se bojí snížení platů pro nepedagogické pracovníky.

Kalousek s Dobešem školám zatím nic neslibují. Možná ale sníží platy
reklama
"Pan ministr potvrdil, že rozpočet je opravdu velmi napjatý a že musí dělat velmi tvrdá opatření," potvrdil šéf školských odborů František Dobšík, co mu řekl ministr školství Josef Dobeš. Ministerstvo bude v roce 2012 hospodařit s 121 miliardami korun, z čehož jde 70 procent na platy a většina zbylých peněz je alokovaná na vysoké školy a projekty Evropské unie.

Dobeš prý tak odborům argumentoval, že nemá kde brát. "Nemám někde natisknutý balík peněz," shodl se s ním i ministr financí Miroslav Kalousek. Je sice ochotný vést diskusi o tom, zda ještě něco přidá do rozpočtu školství, ale vláda by pak musela rozhodnout, z jakého sektoru by se naopak vzalo.

Další škrtání na platech kuchařek a školníků

Dobeš ale také oznámil, že pokud nedostane další 1,5 miliardy korun, bude muset škrtnout na platech nepedagogických pracovníků škol, tedy například školníků a kuchařek. Učitelům totiž ministr již dříve slíbil přidat v příštím roce čtyři miliardy. Nepedagogickým pracovníkům celkem plánuje škrtnout 700 milionů, což každému sníží plat o pět procent. Už letos přitom personálu školy klesly platy o deset procent.

"My jsme se rozhodli, že nechceme čekat, jak jednání dopadne," prohlásil Dobšík. S Kalouskem a Dobešem se tedy setká ještě v pondělí. Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková ale ani nevyloučila stávku, kdy by mohly některé školy zůstat několik dní v září zavřené.

Čtěte více:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…