Kalousek v ČT nadával na kmotry kolem ODS. Schytala to i Peake

07.08.2013 23:01

Osobní selhání poslanců, kteří už nemůžou být součástí poslaneckého klubu ODS. Tak zhodnotil rozhodnutí Tomáše Úlehly a Jana Floriána nezúčastnit se sněmovního hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka Martin Kuba, úřadující předseda ODS. Jedná se prý totiž o lidi, kteří preferují své vlastní zájmy nad zájmy strany.

Kalousek v ČT nadával na kmotry kolem ODS. Schytala to i Peake
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

„Je to pro mě poměrně smutná zpráva,“ uvedl Kuba v pořadu Události, komentáře v České televizi. Poslanecký klub prý v těchto chvílích jedná, zda jim bude ukončeno jejich členství. A Kuba doufá, že se tak stane. „Jednali mimo principy, které obhajovala ODS. Není možné, aby nerespektovali ideovou podstatu naší strany,“ uvedl rozhořčeně. Navíc se prý oba musí zodpovídat svým voličům.

Přestože se ukázalo, že ona „stojednička“ skutečně již neexistuje, Kuba je rád, že alespoň sněmovna svou důvěru Rusnokově vládě nevyjádřila. „Hájili jsme principy parlamentní demokracie, což se nám z části povedlo, protože jsme zabránili prezidentské vládě,“ dodal.

Hlasování se nezúčastnila ani předsedkyně LIDEM Karolína Peake. „Nabyla jsem dojmu, že 'stojednička' opravdu neexistuje, a to se nakonec potvrdilo. ODS znovu podtrhla svého lídra, tentokrát Miroslavu Němcovou, je mi jí velice líto, ale hrát toto divadlo až do konce mi přišlo absurdní,“ vysvětlila důvody, proč tak učinila.

Peake důrazně popřela, že by ji kdokoliv do takového kroku nutil, rozhodla se prý podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. „Nikdo mi vítr do plachet nefoukl,“ podotkla a dodala, že jednoduchá rozhodnutí dělají jen slabí lidé.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek si v této souvislosti neodpustil do ní rýpnout: „Připomíná mi toho italského kapitána Schettiniho, který opustí svou loď a pak se dívá, jak se potápí.“

S jeho označením souhlasil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něho se bohužel ukázalo, že ODS je stranou natolik ovládanou kmotry, že nedokáže držet své závazky ke koaličním partnerům. „Jsem rád, že Rusnokova vláda důvěru nedostala, i když se všichni kmotři dnes snažili ze všech sil,“ poznamenal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…