Kalousek vs. Pavel: Historik už nemohl mlčet. A sáhl do archivu

03.08.2022 22:01

Generál Petr Pavel je podle průzkumů veřejného mínění jedním z favoritů prezidentských voleb 2023. Jako hlava státu je však pro část české společnosti nepřijatelný. Důvodem je jeho předlistopadová minulost v KSČ. Tato kritika se objevila v nedávném rozhovoru s Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Ovšem mluvčí generála Pavla ji odráží slovy, že nepoužívá přesné informace, ty čerpal z dokumentů historika Petra Blažka. Ten se proto na svém facebooku ohradil proti tomu, jak se kolem kontroverzní minulosti kolem generála mlží a konstatoval: „Petr Pavel byl příslušníkem předlistopadové vojenské tajné služby.“

Kalousek vs. Pavel: Historik už nemohl mlčet. A sáhl do archivu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Ačkoliv se Blažek zařekl, že nebude více reagovat na výroky ohlášeného prezidentského kandidáta Petra Pavla týkající se jeho minulosti, kvůli tomu, co se strhlo kolem rozhovoru Miroslava Kalouska, to porušil. Expředseda TOP 09 prohlásil, že Petra Pavla nepodporuje, protože byl před listopadem 1989 kmenovým pracovníkem vojenské rozvědky, která byla vojenskou obdobou Státní bezpečnosti.

 „Byl kádrový příslušník Vojenské rozvědky, což byla vojenská obdoba StB,“ řekl Kalousek pro iDNES.

Odkázal přitom na Blažkovo zjištění, že Petr Pavel měl ve vojenské rozvědce konspirativní krycí jméno Pávek. Markéta Řeháková, která pracuje pro Petra Pavla a má na starosti komunikaci s médii, obvinila dnes Miroslava Kalouska ze zaměňování dvou organizací.

„Výrok pana Kalouska je fakticky nesprávný. Vojenskou obdobou StB byla Vojenská kontrarozvědka, označovaná jako VKR. Její součástí Petr Pavel nikdy nebyl, což jednoznačně vyplývá z Archivů bezpečnostních složek. Pan Kalousek ve svém výroku, pravděpodobně omylem, zaměňuje dvě odlišné organizace,“ uvedla ve své reakci manažerka komunikace Řeháková.

Pokud někdo něco zaměňuje, je to podle Blažka bohužel Pavlova mluvčí. „Ve skutečnosti byla vojenská kontrarozvědka (VKR) od roku 1951 součástí Státní bezpečnosti a nemohla být proto logicky její vojenskou obdobou. Vojenská rozvědka (ZS GŠ) naopak působila samostatně a je proto možné ji naopak takto označit. Konkrétně bych jako její obdobu označil civilní rozvědku StB, která působila pod krycím jménem I. Správa,“ upřesňuje historik.

„Skutečnost, že Petr Pavel mlží o tom, že byl příslušníkem jedné z předlistopadových tajných služeb, svědčí o jeho neschopnosti věcně se zabývat svou minulostí. Podruhé v životě publikuji příspěvek na Facebooku bez možnosti debaty. Bohužel jsem zjistil, že se někteří Pavlovi podporovatelé chovají stejný způsobem jako stoupenci Andreje Babiše, když jsem mluvil o jeho komunistické minulosti,“ zakončil Petr Blažek svůj komentář k Pavlově poskvrněné minulosti z doby komunismu.

Petr Pavel se sám k výroku Miroslava Kalouska, který připomněl jeho minulost u špionů a spojil ho s StB, vyjádřil na svém twitteru. „Mohl bych vám poděkovat za kontinuální reklamu, pokud byste ji nedělal tak podlým způsobem. Chápu, že Vám chybí politika, ale dělat ji na TW prostřednictvím lží a manipulací je nedůstojné dokonce i Vás,“ uvedl s tím, že Kalousek podle něj skutečně zaměňuje Vojenskou kontrarozvědku se Zpravodajskou správou Generálního štábu, která sbírala informace o vnějším nepříteli.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

20:30 Čísla o očkování. A o smrti. „Strach z toho, co by se mohlo zjistit.“ Aféra houstne

Uniklé údaje z novozélandské databáze vyvolávají dojem o vysokém procentu smrtnosti po očkování prot…