Kalousek zklamal velký byznys, píše Pečinka v Reflexu

08.09.2011 12:03

Přepsat domácí politickou mapu a vyvolat předčasné volby v příštím roce se podle komentáře Bohumila Pečinky v týdeníku Reflex pokusí místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Na konci této otočky na lidovecký způsob má být vláda se sociální demokracií. Předmětem jeho neuróz jsou Věci veřejné, které zastávají postoj „opozice v koalici“.

Kalousek zklamal velký byznys, píše Pečinka v Reflexu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Impulsem pro očekávanou změnu na politické scéně je strategické rozhodnutí Miroslava Kalouska přepsat politickou mapu a vyvolat předčasné volby do Poslanecké sněmovny v roce 2012. „Zatím jde jen o rozhodnutí samotného Kalouska a jeho nejbližšího okolí, nikoli ´topky´ jako celku nebo jejich spojenců z hnutí Starostové a nezávislí," píše Bohumil Pečinka v komentáři týdeníku Reflex.

Podle něj to bude od místopředsedy TOP 09 taková otočka na lidovecký způsob, na jejímž konci bude vláda se sociální demokracií. Dnešní situaci si ministr financí analyzoval jako málo funkční, navíc je předmětem jeho neuróz pozice Věcí veřejných. „Ty tvoří jakousi ´opozici v koalici´, tedy přesně tu parketu, již vždy praktikovali lidovci v minulých vládách," uvádí komentátor.

Ve vládě drží Kalouska ekotendr

Zároveň je přesvědčen, že Kalouska drží ve vládě jen veřejná zakázka na ekologické zátěže, která se zredukovala z původně plánovaných 115 miliard na polovinu. „Stále je však spojena s byznysovými zájmy mnoha lidí, kteří patří ke Kalouskově klientele. Pokud ekozakázka padne nebo bude odsunuta, rozpadnou se poslední zbytky Kalouskovy vládní loajality," tvrdí Pečinka.

Kromě zlobivých VV je dalším Kalouskovým důvodem pro předčasné volby to, že si uvědomuje, že rok 2012 je vzhledem ke zdravotnímu stavu předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga poslední možností využít ho jako hlavní figuru centrální volební kampaně. A také by chtěl stihnout vyhlášení předčasných voleb ještě před odchodem Václava Klause z Pražského hradu, aby se nemohl postavit do čela nějakého nového politického subjektu nebo koalice stran.

Ministr financí zklamal velký byznys

Komentátor ale upozorňuje, že se Kalouskův plán nemusí podařit prosadit. „Jedním z důvodů je, že ministr financí zklamal vlivnou vrstvu, která se označuje za ´velký byznys´. Tito lidé si s Kalouskem spojovali předvídatelnost a stabilitu, jichž se jim nedostávalo v grossovské a topolánkovské éře. Domnívali se, že Kalousek bude skutečným šéfem vlády, který bude dávat rozhádané strany sporu dohromady. On se však stal jedním z mnoha," poukazuje Pečinka.

Kalouskovým hlavním protihráčem ve věci předčasných voleb se stal prezident Klaus. Mezi těmito spojenci z dob prezidentské volby 2008 začala zvláštní hra o vládu. „Zatímco ministr financí hledá zástupné důvody pro její pád, vytahuje prezident argumenty pro její zachování. Takto je možné číst jejich zdánlivě nepochopitelné názory z uplynulých týdnů. Čí hlas převáží?" ptá se závěrem komentáře Pečinka.

K věci:

Kalousek pohrozil odchodem z vlády. Kvůli ´fašounovi´ Bátorovi

Klaus setřel TOP 09. Odpověď: Nevážím si Vás, prezidente 

Klaus před velvyslanci ČR zkritizoval vládní koncepci diplomacie 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

13:24 Ondřej Hejma přirovnal Pavla Novotného k... Ne, tohle starostovi neukazujte

Již po pětadvacáté se novinář a komentátor Ondřej Hejma sešel v Podtrženo, sečteno s Lubošem Xaverem…