Kalouskovci toho mají dost. Chtějí ministry donutit k účasti na interpelacích

30.06.2016 18:16

Povinnou účast ministrů na poslaneckých interpelacích chce do jednacího řádu sněmovny prosadit opoziční TOP 09. Poslanci strany Věra Kovářová a Martin Plíšek dnes představili návrh, podle nějž by v případě, že členové vlády nepřijdou odpovídat na dotazy poslanců, byly na program jednání zařazeny návrhy opozice. Podle Kovářové to bude ministry motivovat k tomu, aby se interpelacím přestali vyhýbat.

Kalouskovci toho mají dost. Chtějí ministry donutit k účasti na interpelacích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

„Ministři se dlouhodobě neúčastní interpelací, účasti se vyhýbají, a neplní tak své povinnosti,“ prohlásila Kovářová. Poslanci tak podle ní nemají šanci vyjádřit nespokojenost s prací vlády a dostat odpovědi na své stížnosti. Sněmovně je tím upřeno, aby plnila jednu ze svých funkcí – kontrolu vlády. „Interpelace jsou součástí demokratického parlamentního systému,“ podotkla poslankyně.

TOP 09 navrhuje několik změn jednacího řádu. Ministry by z interpelací omluvily pouze závažné důvody. Těmi jsou například účast na jednání, kde člena vlády není možné zastoupit, nebo nemoc.

Pro interpelace je pevně stanovená doba. Pokud ministři v této době nejsou přítomni, vyměřený čas není možné využít na projednání jiné agendy. Podle návrhu TOP 09 by místo toho, aby se schůze přerušovala, byly na program zařazeny návrhy opozičních poslanců. Kovářová toto řešení nazvala motivačním prvkem pro ministry. Nejen TOP 09, ale i další opoziční strany si opakovaně stěžovaly na to, že na předlohy, které nejdou z vlády, není ve sněmovně prostor.

Podporu pro navržené změny TOP 09 zatím nemá, chce o ní jednat se všemi politickými stranami. Ačkoliv při současném rozložení sil ve sněmovně nemusejí vládní strany s novým systémem souhlasit, v budoucnu by to mohlo být jinak. „Není to změna pro jedno volební období,“ řekla Kovářová.

Změny v jednacím řádu sněmovny už několikrát avizovalo hnutí ANO. Jejich cílem mělo být omezení debat na plénu. Jednotlivé poslanecké kluby by dostávaly vymezený čas na vystoupení svých poslanců podle toho, jak velkou podporu získaly jejich strany ve volbách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…