Kalouskovu úpravu penzijního spoření by vláda mohla podpořit

30.07.2013 15:28

Vláda by mohla podpořit novelu exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), která má umožnit lidem z druhého penzijního pilíře po pěti letech vystoupit a spoření ve fondech tak zatraktivnit. Vyplývá to z návrhu stanoviska na vládním webu. Proti novele se již dříve postavila ČSSD i nynější premiér Jiří Rusnok.

Kalouskovu úpravu penzijního spoření by vláda mohla podpořit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovala schůze poslanecké sněmovny. O přestávce mezi dopoledním a odpoledním jednáním se sešla vláda
reklama

Podle analytiků by ale norma mohla zvýšit dosud malý zájem lidí o tuto formu důchodového spoření. "Tento návrh zákona přináší v některých ohledech pozitivní posun v porovnání se stávající právní úpravou," uvádí se v návrhu stanoviska, ovšem s tím, že pro úpravy by bylo třeba konsenzu napříč celým politickým spektrem. Ministerstva nicméně samotné předloze vytkla formulační nepřesnosti či špatnou provázanost s dalšími zákony.

Kalousek v novele kromě možnosti vystoupit z druhého pilíře navrhl zvýšit věk, kdy se do něj lze ještě přihlásit, z 35 na 40 let. Lidé nad 40 let by měli dostat možnost zapojit se ještě celý příští rok.

Návrh na „rozfrcání“ státních financí

Rusnok před třemi týdny uvedl, že postoj jeho vlády k těmto návrhům se bude opírat o logiku, že druhý pilíř reformy může být úspěšný jen tehdy, pokud zajistí, aby peníze v něm uložené byly skutečně využity na výplatu důchodů. "Návrh na to, že si to někdo po pěti letech vybere, to je návrh na - promiňte mi to slovo - rozfrcání státních financí. To rozhodně podporovat nebudeme," uvedl začátkem července Rusnok, který byl sedm let prezidentem Asociace penzijních fondů ČR.

Proti Kalouskovým úpravám se postavila i ČSSD ústy svého stínového ministra práce a sociálních věcí Romana Sklenáka. Návrh směřuje proti smyslu penzijní reformy, jak jej bývalý koaliční kabinet deklaroval, uvedl počátkem července Sklenák.

Pro přijetí novely bude ovšem rozhodující stanovisko sněmovny, kde současná vláda nemá podle dostupných informací zajištěnu většinu a kde je levice v menšině.

Do druhého pilíře penzijního systému vstoupilo v prvním pololetí celkem 74.573 lidí. Penzijní společnosti původně očekávaly, že se do něj přihlásí do konce června asi půl milionu lidí. Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu. Podle nynější legislativy po vstupu do druhého pilíře z něj už není možné vystoupit a pro starší 35 let skončila možnost připojit se k němu v polovině letošního roku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…