Kalouskovy dluhopisy mají úspěch. Prý i díky triku s daněmi

4. 10. 2011 9:16

Státním dluhopisům pro domácnosti a neziskové společnosti se daří. Za jediný den jich banky prodaly za pět miliard korun. Může za to zejména jejich daňové zvýhodnění na úkor všech ostatních investičních instrumentů. Informují o tom deníky Právo a E15.

Kalouskovy dluhopisy mají úspěch. Prý i díky triku s daněmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň
reklama

"Z průběžných hlášení bankovních poboček se zdá, že již první den bude vyprodána minimálně polovina z desetimiliardové částky, kterou jsem určil na pilotní projekt," řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Pokud se dluhopisy vyprodají, je prý připraven uvolnit jich ještě víc. "Pokud to tak skutečně dopadne, jsem připraven tu částku navýšit tak, aby bylo možné upisovat alespoň dva až tři dny."

Emisi státních dluhopisů pro domácnosti a neziskové organizace nabízí ministerstvo financí od pondělka prostřednictvím tří největších bankovních institucí v Česku - České spořitelny, ČSOB a Komerční banky.

Státní dluhopisy se nebudou danit, vše ostatní ano

O státní dluhopisy je zájem zejména proto, že jsou daňové zvýhodněny, zatímco ostatní investiční nástroje plánuje ministr znevýhodnit. Úrokový výnos spořicích dluhopisů totiž zkrátka nebude danit, zároveň ovšem prvním čtením ve sněmovně prošel zákon, který prodlužuje dosavadní půlroční období, za které neplatí držitelé akcií, podílových fondů či dluhopisů daň z výnosu, na pět let.

"Zcela určitě lze očekávat přesun majetku investorů z podílových fondů do státních dluhopisů. Stane se tak nejen z daňových důvodů, ale také proto, že tyto dluhopisy jsou státem vydávány za netržních podmínek," řekl deníku E15 Roman Pospíšil, šéf Pioneer Asset Management.

Stát si podle něho tak půjčuje za úrok o procento vyšší, než je úrok pro ostatní investory. "Ono procento navíc v konečném důsledku zaplatí všichni daňoví poplatníci - tedy i ti, kteří se pro koupi státních dluhopisů nerozhodnou," podotkl Pospíšil.

Čtěte:

Kalouskovy státní dluhopisy. Budete si je moct koupit k Vánocům

Ministr čeká miliardy od lidí za státní dluhopisy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo může za 10 procent ODS? Vlivný muž ukázal do Řeporyjí. A Pavel Novotný pak ze sebe vydal to nejlepší

6:18 Kdo může za 10 procent ODS? Vlivný muž ukázal do Řeporyjí. A Pavel Novotný pak ze sebe vydal to nejlepší

Na starostu městské části Praha-Řeporyje Pavla Novotného (ODS) opět míří kritika z vlastních řad. Ne…