Kalousku, já si ty dluhopisy nekoupím, hlásí ekonom

03.12.2010 9:06

Ministerstvo financí hodlá v příštím roce nabídnout domácnostem spořící dluhopisy. V komentáři MF Dnes uvádí finanční analytik Michl, že by si je nikdy nekoupil.

Kalousku, já si ty dluhopisy nekoupím, hlásí ekonom

Spořící dluhopisy, které chce ministerstvo financí v příštím roce nabídnout domácnostem, mají prohloubit fiskální odpovědnost státu prostřednictvím přímého vztahu k majetku občanů. Údajně to není proto, že by nemělo jiné zdroje financí. „Dluhopisy pro občany bych si nikdy nekoupil," prohlašuje jednoznačně v komentáři MF Dnes Aleš Michl, analytik Raiffeisenbank.

Prvním důvodem je morální problém, protože zakoupení dluhopisu slouží jen k zalepení díry ve schodkovém rozpočtu, a tak každá naspořená koruna bude po koupi dluhopisu ihned projedena. „Radši bych si koupil dluhopis od šmrncovní firmy s kvalitním produktem než od státu, který škrty vydává za reformy," vysvětluje Michl.

Výnosy z dluhopisů inflaci zřejmě netrumfnou

Vedle toho má finanční analytik s koupí spořícího dluhopisu i problém ekonomický, protože si nemyslí, že dluhopisy v příštích letech netrumfnou inflaci, ačkoli přesné výnosy známy ještě nejsou. „Spočítáme-li však, že v Americe tisknou peníze jako diví a ceny komodit rostou, pak by bylo zapotřebí přepsat všechny učebnice ekonomie, pokud by inflace nevzrostla," upozorňuje Michl.

Třetí problém je národohospodářský. „Je to dojení obyvatelstva za ty rozpočtově rozbujařelé minulé roky. Přes vyšší daně a nové dluhopisy se vám tahají peníze z kapsy na záplaty děravé státní pokladny, což negativně pocítí ostatní sektory ekonomiky," domnívá se analytik s tím, že by stát měl raději ušetřit na svém provozu místo tahání korun z úspor občanů.

Ve srovnání s Maďarskem je to problém, který asi půjde rozdýchat

Může se ale stát, že dluhopisy pro občany půjdou na dračku. „Morálně, ekonomicky a národohospodářsky je však pokus rozšířit financování státního dluhu krajně pochybný a špatný," myslí si Michl, i když uznává, že píše o problému, který na rozdíl od toho, co nedávno provedla maďarská vláda, třeba půjde i rozdýchat.

V Maďarsku totiž lidem natvrdo oznámili, že reforma penzí provedena v roce 1998 minulou politickou generací je špatně. A tak musejí své dosavadní úspory vybrat ze soukromých fondů a vrátit je do konce ledna příštího roku zpět do státního, aby bylo možné umazat státní dluh. „Jinak by byla jejich penze o 70 procent nižší. To už si ale vláda zahrává opravdu s velkým ohněm na střeše," srovnává Michl úlety české a maďarské exekutivy.

K věci:

Kalousek nabízí lidem nákup dluhopisů až za deset miliard korun 

Nevídaně drsný Kalousek: U Jílkové seřval hosta i odboráře 

Kalousek: Občané budou kvůli dluhopisům preferovat odpovědnost 

Foto: cnb.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

14:02 Říkám mladým, se*te na Piráty. Za komunistů byl velký nákup za dvě stovky, teď se všechno zdražuje. Vojtěch Filip přijel domů na jih

„Budu volit komunisty, jsou sociální. Říkám i našim mladým, s.rte na Piráty! Dříve za dvě stovky vel…