Kam jdou peníze z ústeckého ROPu? Na školy i domovy seniorů

26. 6. 2012 11:43

Především na opravy zničených silnic a rekonstrukce škol, domovů důchodců a sociálních ústavů využívá Ústecký kraj evropské dotace. V rámci Regionálního operačního programu Severozápad (ROP) předložil od roku 2007 ke spolufinancování z evropských dotací celkem 25 projektů, což je přibližně 15 procent z finančních prostředků vyčleněných na operační program ROP Severozápad. Z celkových dotací určených pro Českou republiku představují projekty Ústeckého kraje jen 0,4 procenta.

Kam jdou peníze z ústeckého ROPu? Na školy i domovy seniorů
Foto: red
Popisek: Hejtmanka Jana Vaňhová ve své kanceláři

Především na opravy zničených silnic a rekonstrukce škol, domovů důchodců a sociálních ústavů využívá Ústecký kraj evropské dotace. V rámci Regionálního operačního programu Severozápad (ROP) předložil od roku 2007 ke spolufinancování z evropských dotací celkem 25 projektů, což je přibližně 15 procent z finančních prostředků vyčleněných na operační program ROP Severozápad. Z celkových dotací určených pro Českou republiku představují projekty Ústeckého kraje jen 0,4  procenta.

„Ústecký kraj byl v uplynulých týdnech několikrát napaden za údajná pochybení při čerpání dotací z Regionálního operačního programu Severozápad. Přestože kraj výtky směřující na krajské projekty vyvrátil jako nepravdivé, je v současném předvolebním období patrná snaha zneužít toto, pro běžného občana komplikované téma, a poškodit vedení Ústeckého kraje,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje. Jak dále doplnila: „Ústecký kraj trvá na tom, že realizované projekty proběhly a probíhají transparentně a v souladu s českou i evropskou legislativou a pravidly platnými pro regionální operační programy.“

Z ROP Severozápad mohou žádat o podporu kraj, města a obce, svazky obcí, organizace zřizované krajem či obcemi, školská zařízení, neziskové organizace, podnikatelé a další. Celkem bylo v ROP Severozápad zatím schváleno více než 300 projektů, z toho pouze 25 projektů připadá na Ústecký kraj. Z těchto projektů je již 17 ukončeno a proplaceno, čtyři projekty jsou ukončeny a zbývající čtyři jsou v realizaci.

Audit kraje je dobrý

Celková cena projektů činí téměř 3,1 miliardy korun, z toho 235 miliony korun se podílí kraj a 2 857 milionů korun jsou dotace z ROP Severozápad. Dosud proplacená částka činí 1 660 milionů korun.

„Věřím, že se řada obvinění, která v poslední době zazněla směrem k ROP Severozápad, ukáže jako pouhá populistická snaha některých nezodpovědných regionálních politiků zviditelnit se na úkor příjemců dotací,“ doplnila Jana Vaňhová.

Ústecký kraj připomíná, že Ministerstvo financí odeslalo Evropské komisi zprávu s jasným závěrem, že sedm kontrolovaných projektů realizovaných Ústeckým krajem nebylo předraženo. Audit provedený společností Deloitte Advisory kontroloval celkem 35 projektů financovaných prostřednictví ROP Severozápad. Ve svém stanovisku k auditním závěrům se ministerstvo přiklonilo na stranu Ústeckého kraje a potvrdilo, že projekty realizované krajem nebyly předraženy.

Audit prováděla společnost Deloitte Advisory u vybraných 35 projektů, z nichž v sedmi byl příjemcem dotace přímo Ústecký kraj. Přestože se v médiích objevily spekulace, podle kterých auditoři našli v každém z kontrolovaných projektů řadu údajných pochybení, konečná zpráva ministerstva financí vyvrací sebemenší podezření ze zneužití dotací či nekvalitně odvedené práce. Čtyři projekty na rekonstrukce silnic byly zcela bez připomínek, u zbývajících třech ministerstvo upozornilo na dílčí administrativní pochybení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

7:55 Češi jsou poraženým národem. Na členství v EU prodělali nejvíc, říká jasně světoznámý ekonom Piketty

Francouzský ekonom Thomas Piketty se zamýšlí nad tím, kam odtékají peníze z Česka. Vzal si k ruce da…