Kam šly ty peníze? Podvodníci! Poslouchali jsme zážitky bývalých klientů pana Písaříka

15.4.2022 8:14 odp. | Reportáž

Před půl rokem nastal pro řadu lidí šok. Po krachu Bohemia Energy, která dodávala elektřinu a plyn pro téměř milion odběrných míst, spadli k dodavateli poslední instance a zálohy za energie jim vzrostly až desetinásobně. Stalo se to i v panelovém domě o 25 bytech v Josefově Dole. „Poslední dva roky jsme platili měsíční zálohy 22 290, nyní nám přišel nový předpis na 119 600,“ sdělil koncem října 2021 PL.cz bývalý předseda společenství vlastníků Pavel Valtr. PL.cz po půl roce zjišťovaly, jak jsou na tom se zálohami teď.

Kam šly ty peníze? Podvodníci! Poslouchali jsme zážitky bývalých klientů pana Písaříka
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Panelový dům v Josefově Dole

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83502 lidí

Před půl rokem se Valtr pochopitelně rozčiloval. „Jsme tady převážně důchodci, jsem zvědav, co s tím vláda udělá. Je to nehoráznost, co se v tomto státě děje,“ podivoval se a nadával na společnost, která je do problémů dostala, tedy Bohemia Energy. „Jsou to podvodníci. Mají osm miliard a zkrachují? Kam ty peníze šly?“ ptal se. Zároveň přiznal, že hledá na internetu nějakého levného dodavatele. „To ale nehrozí. Půjdeme asi k někomu silnému, velkému, jestli nás tedy vůbec vezme,“ myslel si koncem října loňského roku.

Podobné dilema řešilo mnoho jiných. Nastal velký zmatek, lidé nevěděli, co mají dělat. Klientská zákaznická centra či informační telefonní linky energetických společností byly přetížené. Klientovi, který třeba doposud platil pět tisíc měsíčně, přišel předpis zálohy u dodavatele poslední instance na šestnáct tisíc. Bylo to proto, že dodavatel poslední instance rozpočítává zálohy jen na šest měsíců – a to ještě na ty nejvytíženější v době topné sezony – a nikoliv na dvanáct měsíců jako u běžného dodavatele. Navíc tento dodavatel musel nakupovat za aktuální, tedy rekordně vysoké ceny, protože je běžné, že si energetické společnosti nakupují energii do zásoby, třeba i na dva roky. Proto byly zálohy od DPI výrazně vyšší.

Právě v těchto dnech končí bývalým klientům Bohemia Energy režim dodavatele poslední instance. Odborníci lidi nabádali, aby se co nejrychleji přehlásili jinam a většina to i udělala, přesto jsou stále tisíce, které tak neučinily a v záchranném režimu finančně značně nevýhodném zůstávají. A to i přesto, že Ministerstvo průmyslu a obchodu vyzývalo lidi, aby při návštěvách rodičů či prarodičů zkontrolovali, od koho energie odebírají a pomohli jim případně v přechodu jinam. Úředníci z úřadů práce, ale i města a obce se je snažili vyhledat a informovat je o dalším postupu a apelovali na ně, aby se přehlásili. Pokud tak neučinili, nyní se stanou černými odběrateli, kterým bude hrozit odpojení.

Na nás seniory doléhá vlna zdražování hodně. Vláda nedělá nic

V paneláku v Josefově Dole se samozřejmě aktivně snažili o co nejrychlejší přechod od dodavatele poslední instance. I proto, že jsou v horské obci v Jizerských horách, kde jsou ještě i v polovině dubna zbytky sněhu. Tady bývá v zimě opravdu zima. „Přešli jsme ke společnosti Innogy. Platíme teď měsíčně 38 260 korun,“ informoval PL.cz nový předseda společenství vlastníků bytových jednotek Pavel Aron. Je to tedy více než 22 290 Kč, které platili před krachem Bohemia Energy, ale zase mnohem méně než záloha na 119 600, kterou jim předepsal dodavatel poslední instance. U nich byli šest týdnů. Co však dál? „Na nás seniory doléhá současná vlna zdražování hodně. Když máte důchod 14 tisíc, tak to je neskutečný. Všechno je drahé. Do obchodu ani s pětistovkou dneska nemůžete jít. Bohužel vláda s tím nedělá vůbec nic,“ domníval se Pavel Valtr.

V rozhovoru pro Aktualne.cz (Všichni trochu zchudneme, ale nepodléhejme panice) premiér Petr Fiala vysvětloval, co s narůstajícími cenami dělá vláda: „Zareagovali jsme na krach velkých dodavatelů energií. Zvládli jsme to. Změnili jsme příspěvek na bydlení tak, aby na něj dosáhlo co nejvíc lidí. Zareagovali jsme na ceny energií i pohonných hmot. Připomenu silniční daň a přimíchávání biosložky. Snížili jsme spotřební daň u nafty prakticky na nejnižší hranici, kterou umožňuje Evropská unie, abychom cenu vyrovnali s ostatními zeměmi. Zvýšili jsme životní a existenční minimum. A dáme 20 miliard na zvýšení penzí. Budeme v opatřeních pokračovat. Naše pomoc bude cílená. Budeme pomáhat těm, kteří to potřebují. Zároveň je ale potřeba říct: Všichni trochu zchudneme, všichni budeme mít problémy. Nejde to jinak. Vedle nás je válka a my nejsme izolovaný ostrov.“

Zároveň vyzval, abychom nepodléhali panice. „Krize potrvá několik týdnů a my děláme krok za krokem, které prokazatelně pomáhají. Zvyšujeme sociální dávky tak, abychom zachytili i ty, kteří padají ze spodního okraje střední třídy. Připravili jsme protiinflační rozpočet. Současně bojujeme proti cenám. Připravujeme zajištění energetické soběstačnosti. Kdybych realizoval nápady opozice, budeme za chvíli chudí všichni. Vím, že lidé mají obavy a říkám: Nebojte se, nikoho nenecháme padnout,“ slíbil premiér.

Valtr jako kritik současné vlády Fialovi moc nevěří. Myslí si také, že plyn určitě půjde cenově nahoru. „Zvláště když budeme dovážet zkapalněný plyn z Ameriky,“ předpokládal. A tak zvažuje další možnost, i když se týká elektřiny. „Možná bychom si mohli dát solární panely na střechu, alespoň elektřina by byla zadarmo. Je to podporované, dává se na to 200 tisíc. Takovouto investici bychom asi zvládli. Už máme za sebou zateplení domu s úvěrem, stejně tak střech či oken,“ vysvětluje. O chvíli později stejnou myšlenku nezávisle na něm vyslovuje i jeho nástupce Pavel Aron. „O tom jsem také přemýšlel. V dnešní době i elektřina může vypadnout. Máte tam nějakou baterku na zálohu, na kterou můžete chvíli jet. A také bez elektřiny nejede ten plyn. To pak nejde nic,“ upozornil. 

Bohemia Energy byla sice největší, nikoliv však jedinou společností, která kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích zkrachovala. Celkem jich bylo osmnáct, například Kolibřík Energie, Ray Energy či Microenergy. Velký vliv na zmiňovaný velký růst cen energií měla německá politika Energiewende i Green Deal. „Současná devastace evropských cen elektřiny je nepochybně důsledkem ideologicky zaslepené a neustále zrychlované realizace programu Green Deal poháněné přesvědčením, že hlavně vítr a slunce nás energeticky spasí. Ideologickými nástroji a tvrdošíjným trváním na jejich ještě intenzivnější výstavbě bez ohledu na následky se v EU sami dostáváme do slepé uličky. Raketově rostoucí ceny elektřiny se promítnou do cen všech produktů a služeb a povedou ke zchudnutí stamilionů obyvatel EU. Zelené žebračenky jsou výsměch. Je třeba řešit příčinu deficitu stabilní elektřiny,“ popsal před půl rokem Seznam zprávy v textu nazvaném „Za drahou elektřinu může německá Energiewende.“ Od té doby se ceny opravdu zvyšují, inflace narůstá. Navíc Rusové začali válku na Ukrajině a je otázka, co bude do budoucna s dodávkami jejich plynu do Evropy.


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

14:43 Už i ministr chce šetřit. Evropsky. Co to znamená? Zpozornět by měli řidiči

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se na svém twitterovém profilu vyjádřil k energií …