Kancléř, který sjednotil Německo. Toto byl Helmut Kohl

16.06.2017 19:23

Kancléř sjednotitel. Tak je přezdíván bývalý německý kancléř Helmut Kohl, který zemřel dnes, ve věku 87 let, ve svém domě v Ludwigshafenu. Sužovaly ho dlouhodobě zdravotní problémy, na veřejnosti již vystupoval zřídka. Informovala o tom německá média.

Kancléř, který sjednotil Německo. Toto byl Helmut Kohl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Německá vlajka

Kohl stál v čele německé vlády v letech 1982 až 1998 a významnou měrou se zasloužil o znovusjednocení Německa v roce 1990. Kohl si také v devadesátých letech všiml německé političky Angely Merkelové a přispěl k jejímu vzestupu do nejvyšších pater politiky.

Původní text ZDE.

Kohl byl nejdéle vládnoucím německým kancléřem. Jeho zdraví se zhoršilo v roce 2008, kdy upadl a utrpěl poranění mozku. Od té doby se objevoval již jen v kolečkovém křesle. 

Předvolební debata proti Helmutu Schmidtovi, 1980

V osmdesátých letech Kohl čelil tvrdým útokům levice. Tato televizní hádka se svéřepým Willy Brandtem patří mezi nejslavnější

Podzim 1989. Kohla nadšeně vítají v Berlíně i Drážďanech

1997. Kohl podepisuje v Praze Česko- německou deklaraci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

13:46 Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

Zpěvák Jaroslav Hutka, který v předvolební kampani pomáhal Pirátům, nyní nešetří kritikou na nově vz…