Kandidát Franz účtuje s prezidenty: Havel byl vizionář, Klaus zosobněné zlo

18.08.2012 20:46

Vladimír Franz vstoupil do prezidentské kampaně jako jakýsi Jára Cimrman, ale časem se ukázalo, že ambice potetovaného umělce s titulem doktora práv a mnoha nespornými profesními úspěchy je zcela vážnou záležitostí. Nyní se v rozhovoru vyjádřil k detailům své kampaně, ale rovněž představil svůj názor na své dva potenciální předchůdce- Václava Havla a Václava Klause.

Kandidát Franz účtuje s prezidenty: Havel byl vizionář, Klaus zosobněné zlo
Foto: archiv V. Franze
Popisek: Prof. JUDr. Vladimír Franz

Scénograf Franz právě připravuje v Národním divadle premiéru opery Válka s mloky, a mezi zkouškami si našel čas na redaktory serveru Aktuálně.cz. Vysvětloval, že prezidentskou kandidaturu skutečně nemíní jako recesi a je připraven do ní investovat i vlastní prostředky. K dokázání vážnosti svého zájmu představil svůj pohled na působení obou polistopadových prezidentů.

„Václav Klaus poslední dva roky úplně rezignoval na to, aby bral v potaz názory jiných, a tak se stal až jakýmsi ztělesněním zla,“ vymezil se proti současnému prezidentovi. Akceptuje prý jeho názory, ale občas je vnímá jako pouhé popíchnutí a provokaci. „Ale ať už má Václav Klaus názory, jaké má, tak zeměkouli je to vcelku jedno,“ uzavírá smířlivě.

Fascinující Havel

Naproti tomu jeho předchůdce Václava Havla Franz oceňuje. „Na Václavu Havlovi byl fascinující smysl pro detail, schopnost ozvláštnit to, co bylo suché a nestravitelné, a tím tomu dát lidský rozměr,“ hodnotí exprezidenta. Podle něj bylo správné i to, že Havel přesvědčoval občany o nezbytnosti mít vizi a ideál. „Jak bylo kdysi řečeno: i meč bez ideje je jen kus železa,“ připomíná prezidentský kandidát.

Proto by si umělec sám přál být pokračovatelem havlovské tradice „umělce na Hradě“. Podle něj už u kolébky české samostatnosti stáli především kulturní a osvětoví pracovníci. „Kdyby u toho stálo pár vojáků a čtyři ekonomové, vypadalo by to tu patrně jinak,“ myslí si. Například v politice devatenáctého století nevidí takový čin, který by se svou velkolepostí mohl rovnat vytvoření Smetanovy Mé vlasti.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

20:02 Do kterrré prrrdele jsme to přijeli, ráčkoval prý Havel. Senátor chce na krušném severu slavit třicet let od jeho první návštěvy, lidé se nad tím nápadem vyřádili

Senátor Přemysl Rabas pozval veřejnost na akci, která chce připomenout první návštěvu československé…