Kaplického chobotnice možná ožije. Chce ji stavět lidovecký sponzor Sekyra

19.01.2014 9:32

Kontroverzní projekt „chobotnice“ architekta Jana Kaplického se možná přece jen dočká své realizace. Místem, kde by tato budova mohla stát, už však není Letná, ale Rohanský ostrov. Zprávu přinesly Lidové noviny.

Kaplického chobotnice možná ožije. Chce ji stavět lidovecký sponzor Sekyra
Foto: Archiv PL
Popisek: Kaplického architektonický návrh Národní knihovny

„Je to jedna z lokalit, kterou rozvíjíme. Uvažujeme, že by byla ideálním místem pro tuto stavbu. Projekt blobu by ostrov urbanizoval, zatraktivnil a dal by mu jistou kulturní náplň,“ řekl Lidovým novinám developer Luděk Sekyra.

Projekt znovu oživuje i lidovecký kandidát na ministra kultury Daniel Herman. V České televizi řekl, že projekt blobu „není mrtvý“ a že by měl být v Praze postaven. On i Sekyra pak jedním dechem odmítli, že by se na tomto společném postoji domluvili.

„Domnívám se, že o možné realizaci blobu v těchto dnech mluvil s paní Eliškou Kaplicky a že ho ta myšlenka zaujala,“ podotkl Sekyra, který byl dříve spojován s Ivanem Langerem a před volbami se stal jedním z významných sponzorů KDU-ČSL.

Žádná knihovna, ale kulturní centrum

„S paní Kaplicky jsem se setkal v úterý v pražské městské knihovně u příležitosti výročí úmrtí jejího muže. Já mohu říci, že projekt budu podporovat z případné pozice ministra kultury, i v případě, že zůstanu jen poslancem,“ podotkl Herman.

Sekyra už dle svých slov má o realizaci projektu poměrně jasnou představu. Stavba by podle jeho návrhu neměla sloužit jako knihovna, ale kulturní centrum. „Stačí se podívat po světě, kde takové projekty ve městech fungují. Zvyšují jejich atraktivitu pro turisty, kvalitu života občanů. Příkladem může být třeba Bilbao, kde stojí Guggenheimovo centrum,“ doplnil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nemTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

23:08 „Měl byste si nařezat“. Jurečka mluvil o důchodové reformě ANO, Schillerová se neudržela

Navrhované změny v penzích včetně zpomalení valorizace dnes ve Sněmovně ostře kritizovala předsedkyn…